Portre: Claudia Roth

Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerden de tanıdığımız Claudia Roth, Yeşillerin eşbaşkanı. Partinin bir erkek, bir de kadın olmak üzere, iki başkanı var. Şu sırada kadın başkanlığı o yürütüyor.

Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerden de tanıdığımız Claudia Roth, Yeşillerin eşbaşkanı. Partinin bir erkek, bir de kadın olmak üzere, iki başkanı var. Şu sırada kadın başkanlığı o yürütüyor.
Roth 1955'te Ulm kentinde doğdu. Dil okulunda okuduktan sonra, tiyatroculuk üzerine çalıştı. Dortmund'daki tiyatrolarda çalıştı. Daha sonra Alman anarşist rock grubu Ton Steine Scherben'in menajerliğini yaptı.
Yeşil Parti'ye 1983'te girdi. 1985-1998 arasında Avrupa Parlamentosu üyeliği, 1994-1998 arasında da Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1998'de Alman Parlamentosu'na seçildi. Çok aktif bir politikacıydı. Alman Parlamentosu'nda İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı yaptı. Ayrıca Avrupa Parlamentosu'nda Irkçılık ve Yabancı Karşıtlığı Araştırma Komitesi ile Organize Suçlar ve Uyuşturucu Maddeler Araştırma Komitelerinde yer aldı. Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamenterler Komisyonu'nda da üyelik yaptı.
2002'deki seçimlerde ise, Bavyera'dan Birlik 90/Yeşiller adayı olarak Alman Parlamentosu'na seçilen Roth, Yeşil Parti'nin eşbaşkanlığının yanı sıra, Kültür ve Medya İşleri Komitesi üyeliği yaptı. Roth ayrıca Alman-Türk Parlamento Dostluk Grubu Başkanı. 2003'ten bu yana ise, Dışişleri Bakanlığı'nda, İnsan Hakları ve İnsani Yardım Komisyonu üyesi.
Claudia Roth, Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerde bazı eleştirileri yüzünden, bir dönemin 'komando' sıfatını taşıyan bir bakanı tarafından hakarete uğramıştı. Bakan ona 'fahişe' anlamına gelen sözlerle hücum etmişti. Oysa Roth o dönemde, uluslararası kurumlarda Türkiye'yi en fazla savunanlardan biriydi. Bugün de, Angela Merkel'i Türkiye karşıtlığı yüzünden suçlayanların ve Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyenlerin başında geliyor.