Prag'da ilerleme sağlandığını doğrulayan yok

Prag'da ilerleme sağlandığını doğrulayan yok
Prag'da ilerleme sağlandığını doğrulayan yok

Önceki gün baş başa görüşen Gül ile Aliyev, dün de enerji zirvesi vesilesiyle sohbet fırsatı buldu. FOTOĞRAF: AFP

BAKÜ - Dağlık Karabağ sorununu çözme inisiyatifini Rusya’nın elinden kapma çabası olarak algılanan Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanları İlham Aliyev ile Serj Sarkisyan’ın önceki günkü Prag buluşmasında ‘ilerleme sağlandığı’ belirtilse de taraflardan henüz resmi doğrulama yok. Azeri basını ‘Bir sonuçsuz görüşme daha’ başlıkları atıp Sarkisyan’ın Türkiye ile yakınlaşmadan cesaret alarak daha sert tavır sergilediği iddiasında. 

Kouchner: Herkes diretiyor

ABD, Fransa ve Rusya’nın yer aldığı Minsk Grubu’nun Amerikalı eşbaşkanı Matthew Bryza’nın önceki günkü “Karabağ’da çözüm yöntemleri konusunda mutabakat sağlandı. Liderler temel prensiplerdeki farklılıkları azalttı ve ilk kez temel fikirlerde anlaştı” açıklamasına karşın Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, “Taraflar arasında çok sayıda yanlış anlaşılma var. Herkes kendi yolunda diretiyor. Cesaretimizi yitirmemeliyiz” dedi.
‘Temel prensipler’ 2007’de Madrid’de taraflara sunulmuştu. Kamuoyuna ilan edilmeyen prensipler şunlar: ‘Ermeni birlikleri Karabağ dışında işgal ettikleri yedi ilin beşinden çekilecek. Ermenistan Karabağ’la koridor olan Laçin ve Kelbecer’den çıkacak. Bölgeye barış gücü yerleştirilecek. Ermenistan-Azerbaycan, Azerbaycan-Nahçıvan arasında iletişim hattı açılacak. Bölge mayınlardan temizlenecek. Sürgünler dönecek. Karabağ ’ın statüsü referandumla belirlenecek.’ 

Lavrov: İlerleme görmüyorum

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azeri haber ajansı APA muhabirine “2007’de sunulan temel prensipler hâlâ masada. Bunlar üç ya da dört madde dışında kabul edilmişti. Şu anki amaç da tarafların pozisyonlarını yakınlaştırmak. Açıkçası bu yönde bir ilerleme kaydedildiğini görmüyorum” dedi. Yine de Lavrov, sürecin ivme kazandığını belirtip tarafların 6 Haziran St. Petersburg buluşmasından anlaşma çıkacağı umudunu dile getirdi. Azeri basını ciddi ilerlemeden bahsedilemeyeceğini yazdı. ANS Press, “Toplantı zor koşullarda gerçekleşti. Ermeni tarafı inisiyatif ortaya koymadı, pozisyonunu sertleştirdi, iki yıl önceki formatı gündeme getirdi” dedi. APA ise, bir diplomatik kaynağın ‘Ermenistan yapıcı olmayan tavrını yine sergiledi’ dediğini aktardı. Azeri kaynaklar Sarkisyan’ın Türkiye ile Ermenistan arasındaki ‘yol haritası’ndan cesaret alarak müzakerelerde daha sert tutum takındığını söyledi. (Dış Haberler)