Prodi, Berlusconi'ye muhtaç durumda

İtalya'da komünistlerden yeşiller ve katoliklere uzanan bir yelpazeyle koalisyon kuran Başbakan Romano Prodi, ABD yanlısı dış politika yüzünden patlayan hükümet krizinde bir batıp bir çıkıyor.

ROMA - İtalya'da komünistlerden yeşiller ve katoliklere uzanan bir yelpazeyle koalisyon kuran Başbakan Romano Prodi, ABD yanlısı dış politika yüzünden patlayan hükümet krizinde bir batıp bir çıkıyor. Bir ABD üssünün genişletilmesi ve Afganistan'da askeri varlığın sürmesini iki komünist senatörün isyanı yüzünden parlamentodan geçiremeyince istifasını sunan Prodi, cumhurbaşkanı tarafından sevk edildiği güvenoylamasını 157'ye karşı 162 oyla kazanabildi. O da, dört ömür boyu senatörün lehine oy kullanması sayesinde...
Üstelik ay sonunda Afgan misyonunun bütçesi parlamentoda oylanacak. 67 yaşındaki solcu lider bu oylama için dokuz ay önce sandıkta yendiği sağcı rakibi Silvio Berlusconi'nin eline bakıyor. Pisa Kulesi'ne benzetilen Prodi hükümeti, bir ay içinde ikinci kez çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Nitekim solcu senatör Mauro Bulgarelli aleyhte oy vereceklerini ilan etti. Berlusconi ise, "Evet oyu vereceğiz, bir ülke ciddi davranıp müttefiklerine karşı sadık olmalı" çıkışıyla Prodi'yi mahcup etti.