Prodi hükümeti bir yıl dayanamadı

İtalya'da geçen nisanda kurulan solcu Romano Prodi hükümeti, dış politika önergesini Senato'ya kabul ettiremeyince bir yılını dolduramadan istifasını verdi.

ROMA - İtalya'da geçen nisanda kurulan solcu Romano Prodi hükümeti, dış politika önergesini Senato'ya kabul ettiremeyince bir yılını dolduramadan istifasını verdi. Afganistan'daki İtalyan askerlerinin altı aylık finansmanı ve ülkenin kuzeyindeki ABD üssünün genişletilmesi gibi unsurların da yer aldığı önergeyi, 136 senatör reddederken, 158 senatör 'Evet' oyu verdi. 24 senatörün çekimser kalması sonucunda onay için gerekli olan 160 oya ulaşılamadı.
Resmi bir bağlayıcılığı olmasa da, Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema'nın "Önerge reddedilirse hükümet istifa eder" dediğini hatırlatan sağ muhalefet, sonuçların açıklanmasının ardından 'İstifa' çağrıları yaptı. Sağ koalisyonun lideri ve eski başbakan Silvio Berlusconi de "Ülkemiz dışarıya karşı etkisiz bir yönetim görüntüsü çizdi. Bu beceriksiz hükümet bizi uluslararası arenada küçük düşürdü" suçlamasında bulundu. Oylama sonrası koalisyon ortakları ile toplantı yapan Prodi istifa kararı aldı. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'yla görüşen Prodi hükümetin istifasını sundu. İstifayı kabul eden Napolitano'nun bugün taraflarla görüşeceği açıklandı. Cumhurbaşkanı'nın hükümet kurma görevini tekrar Prodi'ye verebileceği yorumları yapılıyor. Napolitano'nun erken seçim kararı alma yetkisi de var.