Prodi papazları vergi için vaaza çağırınca...

İtalya Başbakanı Romano Prodi, bugüne dek laiklik itirazıyla siyasete karışmasına meydan bırakmadığı kiliseye konu vergi olunca davetiye çıkardı.

ROMA - İtalya Başbakanı Romano Prodi, bugüne dek laiklik itirazıyla siyasete karışmasına meydan bırakmadığı kiliseye konu vergi olunca davetiye çıkardı. Solcu lider, Katolik papazların, müminleri 'Çalmayacaksın' diyen yedinci emir uyarınca vergi kaçırmamaya çağırmasını istedi. Aynı zamanda inançlı bir Katolik olan Prodi, dini bir dergiye verdiği bu demecin tepki çekmesi üzerine şu açıklamayı getirdi: "İtalyanların üçte biri vergi kaçırıyor. Bu zihniyeti değiştirmek için öğretmenlerden başlayarak herkes üstüne düşeni yapmalı. Kilisedekiler de buna dahil. Neden pazar ayinine gittiğimde vaazlarda bu etik konuya değinildiğini hiç duyamıyorum?"
'Bu kez başbakan kiliseye müdahale ediyor'
Ancak Vatikan karşıtı Radikal Parti, bu kez de Prodi'nin kilise işlerine müdahele ettiğini belirtip "Papazlara ne yapacağını söyleyeceğine vergileri indirsin" diye çıkıştı. Hıristiyan Demokratlar, "Laikliği çiğniyorsun" diye çattı. Eski başbakanlardan Senatör Giulio Andreotti, tepkisini parlamentoda Prodi'ye bir ilmihal kitabı vererek gösterdi. Papa'nın yakını olan Başpiskopos Bruno Forte, "Sözlerinin gerisindeki nedeni anlamaya çalışıyoruz" derken, Prodi'nin rakibi Silvio Berlusconi'nin arkadaşı olan papaz Baget Bozzo, "Vergi kaçırma bir günah değildir, hatta özsavunmadır" itirazını getirdi.