Prodi resti çekti, başbakanlığı kaptı

İtalya Başbakanı Romano Prodi merkez sol hükümetini bir yılını doldurmadan istifaya zorlayan koalisyon ortaklarının hakkından geldi. Afganistan'daki birliklerin finansmanı ve...

ROMA - İtalya Başbakanı Romano Prodi merkez sol hükümetini bir yılını doldurmadan istifaya zorlayan koalisyon ortaklarının hakkından geldi. Afganistan'daki birliklerin finansmanı ve Vicenza'daki ABD üssünün genişletilmesine dair dış politika önergesinin Senato'da reddiyle dokuz partili koalisyonu dağılan Prodi, tekrar başbakanlık koltuğuna oturuyor. Prodi, önceki gece buluştuğu solcu ortaklarına, 'erken seçim tehdidini' ustalıkla kullanıp, 12 maddelik bir anlaşmayı kabul ettirdi.
'Pazarlığa tabi olmayan' ültimatom niteliğindeki anlaşma, ortaklar arasında yeni anlaşmazlıklar halinde son sözü de Prodi'ye tanıyor. İlk madde Senato'da hezimete yol açan 'Afganistan'daki İtalyan askeri varlığı ile diğer uluslararası yükümlülüklere destek', yani solcu vekilleri frenlemeye yönelik. Anlaşmada, Yeşiller'in karşı çıktığı Torino-Lyon hızlı tren hattının hayata geçirilmesi, özelleştirmeleri sürdürme ve emeklilik reformu da bulunuyor.
'Tam ittifak şart'
Corriere della Sera'ya göre, Prodi ortaklarına "Ya anlaşmayı kabul edersiniz ya da giderim, tek seçenek erken seçim ve Berlusconi olur" tehdidi savurdu. Solcu lider resmi açıklamasında hükümetin yola devam edebilmesi için 12 konuda ortaklar arasında tam ittifakın şart olduğunu vurguladı. Önceki gün "Troçkistler bile meclise girerse, olacağı bu" çıkışıyla krizden solcuları sorumlu tutan Dışişleri Bakanı Massimo d'Alema da "Koalisyon, Prodi'ye güçlü yetki verdi" yorumu yaptı.
Prodi hükümetindeki krizden kârlı çıkma umudundaki sağ koalisyonun lideri ve eski başbakan Silvio Berlusconi ise "Prodi hükümetini canlandırma girişimleri başarısızlığa mahkûmdur" yorumuyla yetindi. Uzmanlar, koalisyondaki derin görüş ayrılıkları ile Senato'da sadece bir farkla çoğunlukta olması nedeniyle Prodi'nin yeni hükümetinin de 'pamuk ipliğine bağlı olacağı'nda hemfikir. (afp, bbc)