Protokol imzasına Rus desteği

Protokol imzasına Rus desteği
Protokol imzasına Rus desteği

Azerbaycan lideri Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan Kişinev?de ABD?nin Moldova elçisinin konutunda bir araya geldi. FOTOĞRAF: AFP

Türkiye ile Ermenistan ilişkilerini normalleştirecek iki protokolün yarın imzalanamayacağı iddiaları ortaya atılırken, Davutoğlu, 'Bizim hiçbir tereddütümüz yok' dedi. Washingtonda Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın imza töreni için Zürih'e geleceğini duyurdu

ANKARA/MOSKOVA - Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi için hazırlanan protokollerinin yarın planlanan imza töreninin arabulucu sıfatıyla ev sahibi  olan İsviçre pazartesiden beri beklenen açıklamayı yapamazken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 10 Ekim’de Zürih’te imzaların atılacağından tereddüt olmadığı, bunu İsviçre’nin kısa sürede açıklayacağında ısrar etti. İmdada yetişen Moskova oldu. Beklenen resmi duyuru olmasa da, Rus Dışişleri’nden yarın imzaların atılacağına dair teyit geldi. 
Müşkül şu ki, çıktığı turda diaspora tarafından Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi uğruna ‘soykırımın tanınması’ndan vazgeçtiği gerekçesiyle protesto edilen Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan büyük baskı altında. Ermeni dışişleri dün de imza tarihini teyit etmedi.   

Rus Dışişleri: İmzalar atılacak
Dün Macar Dışişleri Bakanı Peter Balazs ile basın toplantısı yapan Davutoğlu, İsviçre açıklamasının neden geciktiği sorusunu “Diasporadan, gelen seslere bakmayın, her şey doğal seyrinde. Bizim için sürpriz söz konusu değil. Açıklama konumu gereği İsviçre’ye düşüyor” diye yanıtladı. Protokollerin Zürih’te imzalanacak olması ile Lozan Anlaşması arasında bağ kurulduğu hatırlatılınca “Bu, ne anlaşmanın mahiyeti ne de katılımcılar itibarıyla çok doğru değil. İki komşu ülkenin ilişkilerini düzenleyen bir anlaşma. Lozan’ı genel bağlamıyla teyit eden, Türkiye’nin sınırlarını teyit ve tahkim eden bir boyutu var” diyen Davutoğlu, törenin davetlileri konusunda İsviçre’nin yetkilendirildiğini, Türkiye’nin katılım konusunda temel ilkeleri olduğunu anımsattı. Rus Dışişleri sözcüsü Andrey Nesterenko ise “Ermeni-Türk protokollerinin 10 Ekim’de Zürih’te imzalanması, iki ülke arasında hükümetlerarası tam normalleşme yolunda iki tarafın atacağı adımları belirleyecek. İmza, doğru yönde atılmış çok önemli bir adım” açıklamasını yaparken, üst düzey ABD’li diplomat Philip Gordon da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın imza töreni için Zürih’teki toplantıya katılacağını duyurdu.
Dünkü Kişinev zirvesi içinse Davutoğlu şunları söyledi: “Tüm sorunların çözüleceği beklentisinde değiliz. 17 yıldır donmuş bir krizin bir anda çözümünü beklemek doğru değil. Önemli olan tarafların birbirlerini anlayışla dinlemesi. Bizi umutlandıran böyle bir faaliyet var.” 14 Ekim’de Bursa’daki milli maça Sarkisyan’ın gelmesini istediklerini belirten Davutoğlu, “Cumhurbaşkanımız Erivan’a önşartsız, beklentisiz büyük siyasi cesaret örneği göstererek gitmişti. Sarkisyan’ın da önkoşulsuz, beklentisiz gelmesini arzu ederiz” dedi.
Dün Erivan’daki protestolarda yine protokollerin toprak iddiaları ile ‘soykırım’ın tanınması çabasını baltalayacağı dile getirildi. (Radikal, afp)