Protokoller için 'aç-kapa' mekanizması

ANKARA/BAKÜ - Türkiye ile Ermenistan’ın geçen yıl imzaladığı diplomatik ilişkilerin tesisi ve ilişkilerin normalleştirilmesini öngören iki protokolün onaylanması için Ankara Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununda ilerleme şartında diretirken, Erivan başlattığı onay sürecine ‘aç-kapa’ mekanizması getiriyor. Dün Ermenistan parlamentosu, ‘uluslararası anlaşmaları yürürlüğe girmelerinden önce iptal veya durdurma hakkını’ içeren yeni bir yasa tasarısını görüştü.
Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, bu yeni yasaya atıf yaparak ‘protokollerinin onaylanma sürecini durdurabilecekleri veya iptal edebileceklerini’ söyleyip “Tabii ki, Ermenistan gerektiği zaman bu adımı atabilir. Çünkü protokoller de uluslararası anlaşmadır” diye konuştu. Bu girişimde Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı veya ilgili kurumların bulunabileceğini söyleyen Nalbandyan, milletvekillerinin “Durdurulan uluslararası belgelere tekrar uygulamaya konma şansı da tanınmalı” önerisine de olumlu yaklaştıklarını söyledi.

İstersek yeniden onaylanır
Bu yeni yasa sayesinde protokoller Ermenistan parlamentosunda yasal sürecini tamamlayıp onaylansa dahi Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın belgeleri son anda iptal etme ve bir süre sonra tekrar uygulama yetkisi olabilecek. Daha önce Sarkisyan, onay sürecini Türkiye’nin hayata geçirmemesi ya da uzatması durumuna karşı böyle bir tehdidi bizzat dile getirmişti.
Protokolleri 10 Ekim’de İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen olaylı bir törende Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Nalbandyan imzalamıştı. Normalde iki ülke parlamentolarının onayının ardından sınırların açılması gerekiyor. (aa, dha, ntv)