Protokollere dünyadan alkış

WASHINGTON/PARİS/BRÜKSEL - Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkileri normalleştirme yolunda ulaştığı mutabakat, uluslararası toplumda memnuniyet yarattı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly, yayımladığı yazılı açıklamada, memnuniyetlerini dile getirerek, “ABD’nin eskiden beri pozisyonu, normalizasyonun önkoşulsuz ve makul bir zaman diliminde yapılmasıdır. Ermenistan ve Türkiye’yi, üzerinde mutabakata varılan çerçevede süreci hızlandırmaya davet ediyoruz” dedi. Açıklamada ‘her iki hükümetle de, bölgede barış, güvenlik ve istikrara katkı yapacak tarihi bir süreçte ilişkilerin normalleştirilmesine destek için yakın çalışmaya hazır olmayı sürdürüyoruz’ vurgusu yer aldı.  Rus Dışişleri de protokole ‘uzun süredir beklenen mantıklı bir anlaşma’ yorumu yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ofisinden ‘Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin bölge istikrarına katkıda bulunacak tarihsel bir olay olacağı’ görüşü dile getirildi. AB Dış Politika şefi Javier Solana da mutabakatı ‘ilişkilerin normalleşmesinde hayati aşama’ diye nitelerken, tarafları kutlayıp protokollerin en kısa sürede imzalanması ümidini dile getirdi. Solana her türlü katkıya hazır olduklarını ekledi. Avrupa Komisyonu’nun dış ilişkiler sorumlusu Benita Ferrero-Waldnerbu de iki ülkeden hızlı adımlar beklediklerini belirtip süreçte olumlu gelişmelerin, iki ülkenin AB ile ilişkilerini de olumlu etkileyeceğini vurguladı. Avrupa
Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de son gelişmenin tüm bölge için olumlu adım olacağını belirtti. 

Davutoğlu: Siz de çabayı artırın
Dün AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u arayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erivan’la parafe edilen iki protokolün Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının çözümüne de hız kazandıracağını anlatıp kapsamlı ve kalıcı barış için çabaların artırılmasını istedi. (afp, aa)