Psikolog ağır işkenceli sorgulara girmeyecek

ABD Federal Mahkemesi'nin 2006'da 'Cenevre Sözleşmeleri'ne aykırı sorgu tekniklerini yasakladığı' kararını baypas edip, insan hakları örgütlerinin işkence saydığı CIA'in sorgu tekniklerine yeniden izin veren Başkan George W. Bush...

SAN FRANCISCO - ABD Federal Mahkemesi'nin 2006'da 'Cenevre Sözleşmeleri'ne aykırı sorgu tekniklerini yasakladığı' kararını baypas edip, insan hakları örgütlerinin işkence saydığı CIA'in sorgu tekniklerine yeniden izin veren Başkan George W. Bush, Amerikan Psikoloji Birliği'nden (APA) darbe yedi. Birlik üyesi bazı psikiyatr ve psikologların Guantanamo, Ebu Garip ve diğer gizli gözaltı merkezlerindeki sorgu seanslarına katıldığının ortaya çıkmasının ardından harekete geçen APA, hükümetle 'işkence işbirliğine' sınırlama getirdi.
148 bin üyesiyle ABD'nin en büyük psikiyatri meslek örgütü olan APA'nin önceki gün San Francisco'da yapılan genel kurulunda, üye psikologların sahte infazlar, tazyikli su vererek boğulma hissi yaratmak, zorla çıplak bırakmak, tecrit ve uykusuz bırakma dahil bir düzineden fazla tekniğin kullanıldığı sorgulara girmemesini içeren tasarı kabul edildi. Üç üye aleyhte oy kullanırken, sorgulara katılıma tamamen yasak getiren tasarı reddedildi. Kararı ihlal eden APA üyelerine, birlikten atılma ve ruhsatlarının iptali gibi yaptırımlar uygulanabilecek.
Sorgulara katılımının tamamen yasaklanması tasarısının yazarı olan APA üyesi Neil Altman, sonuçtan memnun olsa da, eleştiriyi ihmal etmedi: "Bu ileri doğru bir adım zira teknikleri açık olarak belirtip zalim, insaniyetsiz ve alçaltıcı muamelenin tanımlamasında normal yolu gösteriyor. Ama psikologların, esirlerle ilgili sorgulama dışındaki işlemlere katılımını engelleyecek bir ifade içermiyor." Tasarı destekçisi Laurie Wagner, "Tutukluların ölmemesi için psikologların bu merkezlerde olması gerekiyorsa, bu tüyler ürpertici şartlar karşısında aslında en ahlaklı şey çekip gitmek" yorumu yaparken, Guantanamo'da psikolog olan tasarı karşıtı Albay Larry James, "Psikologlar giderse, tutuklular ölür" dedi.