Putin: ABD dikta ve emperyalizm yapıyor

Rusya ve ABD, Almanya'daki G-8 zirvesine hazırlık toplantısında, Doğu Avrupa'ya füze kalkanı ve Kosova'ya bağımsızlık yüzünden kapışırken, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yine kılıcını çekti.

MOSKOVA - Rusya ve ABD, Almanya'daki G-8 zirvesine hazırlık toplantısında, Doğu Avrupa'ya füze kalkanı ve Kosova'ya bağımsızlık yüzünden kapışırken, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yine kılıcını çekti. Putin, salı günkü RS-24 balistik füze denemesinin Çekya ve Polonya'ya kalkan kurmaya çalışan ABD'nin 'kaba ve akılsız tek yanlı eylemlerine yanıt' olduğunu söyleyip, Bush yönetimini 'dikta ve emperyalizm dayatmakla' ve 'Avrupa'yı barut fıçısına dönüştürmekle' suçladı:
"Amerikalı ortaklarımız Anti-Balistik Füze Anlaşması'nı terk etti. Onları uyardık ve stratejik dengeyi korumak için bir yanıt verdik. Doğu Avrupa'yı yeni silahlarla dolduruyorlar. Bulgaristan'da yeni bir üs, Romanya'da bir diğeri, Polonya'da bir üs, Çekya'da radar... Ne yapmamız bekleniyor? Buna seyirci kalamayız. Sorunlar artıyor, çünkü dünya değişiyor ve onu tek kutuplu yapma girişimi var. Herkese kendi isteğini dayatma arzusunda olan ve uluslararası normlara göre davranmayan aktörler var. Bu çok tehlikeli ve sağlıksız. Siyasi çıkarlar için uluslararası hukuk değiştiriliyor. Bize göre bu dikta ve emperyalizmden başka bir şey değil."
Lavrov ile Rice Postdam'da kapışıyor
Önceki gün Postdam'daki basın toplantısında Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da kalkanın Rusya'yı hedef aldığı iddiasına 'saçma' diyen ABD'li meslektaşı Condoleezza Rice'a "Sınırlarımızda yabancı bir füze savunma sistemi olması hiç de komik değil" diye çatmıştı. Dün Rice, Postdam'da 'Atlantik Köprüsü' ödülünü alırken, Putin'i yanıtlama fırsatı buldu: "Güçlü Rusya istiyoruz, ama 21. yüzyıldaki anlamıyla... Yalnızca merkezi güçle değil, kurumları, hukuk sistemi, basınıyla güçlü, adil seçimler yapan demokratik Rusya istiyoruz. Rusya'nın füze diplomasisini de anlamakta zorlanıyoruz." Rusya ise ABD'nin Lübnan'da Batı yanlısı Fuad Sinyora hükümetine silah göndermesini de eleştiriyor. (ap, afp)