Putin: ABD yüzünden kimse güvende değil

'Hukuka güven kalmadı'
43. Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Rus lider Putin, soğuk savaş rüzgârları estirdi: ABD tüm ülkelere kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışıyor. Kimse kendini güvende hissetmiyor, çünkü kimse uluslararası hukuk kurallarına güven duymuyor.
'Herkes nükleer peşinde'
ABD'yi 'hiçbirine çözüm bulmadan çatışmadan çatışmaya koşmakla' suçlayan Putin "Bu, ülkeleri nükleer silah sahibi olmaya itiyor" dedi. Putin, NATO'nun genişlemesini açık tehdit olarak gördüklerini söyledi.

MÜNİH - Bush yönetimi Afganistan ve Irak'ın ardından İran'a saldırı sinyali verirken, Münih Güvenlik Konferansı'na katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD'ye Soğuk Savaş rüzgârları estiren çıkışlar yaptı. KGB kökenli Putin, 40'ı savunma ve dışişleri bakanı olan 250 siyasi ve güvenlik yetkilisine hitabında, Bush yönetimini 'kontrolsüz güç kullanımıyla dünyayı daha tehlikeli hale dönüştürmek ve silahlanma yarışını teşvikle' suçladı.
Konferansa 'bomba' gibi düşen Putin, Washington'ın dünyanın geri kalanından ayrı kurallara göre hareket ettiğini söyleyip şu çıkışı yaptı: "Dünya ülkeleri, uluslararası ilişkilerde neredeyse aşırı kontrolsüz bir güç kullanımına tanıklık ediyor. Bir ülke, ABD, ekonomik, siyasi ve insani olarak her açıdan ulusal sınırlarını aştı ve diğer tüm ülkelere kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışıyor. Bu çok tehlikeli. Artık hiç kimse kendini güvende hissetmiyor çünkü kimse uluslararası hukuka sığınamıyor. Bu da silahlanma yarışını tırmandırıyor ve ülkeleri nükleer silah sahibi olmaya teşvik ediyor."
Alman Başbakanı Angela Merkel dahil birçok katılımcının yüzünün asılmasına aldırmadan konuşmasını sürdüren Rus lider, Bush yönetimini 'hiçbirine tam çözüm bulmadan bir çatışmadan diğerine koşmakla' suçladı: "ABD'nin tek taraflı gayrimeşru eylemleri hiçbir sorunu çözmediği gibi insani trajedilerle yeni gerilimlerin kaynağına dönüştü. Yerel ve bölgesel savaşların sayısı düşmedi. Ölenlerin sayısı azalmadı ama önemli ölçüde yükseldi."
'NATO ile AB karışmasın'
Putin, ABD'nin 'Avrupa savunmasını güçlendireceği' savıyla Polonya ve Çekya'ya füze savunma sistemi kurma planıyla NATO'nun genişlemesini 'açık tehdit gördüklerini' de ima edip esti gürledi: "Sınırımıza askeri altyapı konuşlandırmak neden gerekli? Bu, günümüzün küresel tehdidi olan terörle çok az alakalı. NATO'nun daha da genişlemesi uygunsuz olur zira bunun ittifakın modernleşmesi ya da Avrupa'nın güvenliğini sağlamakla ilgisi yok. Tam aksine karşılıklı güvenin azalmasını kışkırtan bir faktör." Rusya lideri, NATO ile AB'nin kriz bölgelerine tek başına müdahale yetkisi bulunduğunu da reddedip "Meşru güç kullanımını sadece BM yapabilir. AB ile NATO onun yerini alamaz" diye konuştu.
Rus Devlet Başkanı'na ABD heyetinden tepki gecikmedi. Kongre'nin Demokrat üyelerinden olan Jane Harmen'ın, Rusya'yı İran'ın silah kapasitesine yardımla suçlayan sorusuna Putin şu yanıtı verdi: "İran'a teknoloji transferine en az karışmış ülkeyiz. İran'ın nükleer programına dair taleplere neden cevap vermediğini ben de tam anlamıyorum. Ama sabırlı olup işbirliği yapmasının daha iyi olduğunu göstermek için İran'a verilecek teşvikler üzerinde çalışmalıyız." (afp, ap, bbc)