Putin: ABD'ye güdecek köleler gerekiyor

Amerikan Time dergisinin Rusya'ya getirdiği istikrardan ötürü 'yılın adamı' seçtiği Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir yandan ülkesinin küresel süpergüç olma peşinde koşmadığını söylerken, diğer yandan da ABD'yi uzattıkları...

MOSKOVA - Amerikan Time dergisinin Rusya'ya getirdiği istikrardan ötürü 'yılın adamı' seçtiği Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir yandan ülkesinin küresel süpergüç olma peşinde koşmadığını söylerken, diğer yandan da ABD'yi uzattıkları dostluk elini görmezden gelip küre-
sel hâkimiyetini artırmak için Rusya'nın altını oymakla suçladı. Putin,
Time'a verdiği ve Kremlin'in sitesinden yayımlanan özel demecinde Bush yönetiminin Rusya'nın iç ve dış politikasına nüfuz edebilmek için ülkesini aşağılama taktiği güttüğünü savunarak şunları söyledi:
'Hâlâ vahşi görüyorlar'
"Rusya 15 yıldır sözle değil politikasıyla da sadece Amerikan partneri değil bir dost olmak istediğimizi gösterdi. Fakat bazen ABD'nin dosta ihtiyacı olmadığı izlenimine kapılıyorum. Bize öyle geliyor ki Amerika'ya güdecek köleler gerek. ABD hep Rusya içinde problem arıyor. Bu yüzden bize ve diğerlerine 'Güzel onları biraz kıstırıp paylayalım çünkü yeterince medeni değiller, hâlâ vahşiler, ağacın kavuğundan henüz yeni çıktılar. Bu yüzden saçlarını biraz taramalıyız, (çünkü kendileri tarayamıyor) tıraş edelim, çamurlarını yıkayalım' diyorlar." Eski KGB ajanı Putin, dünyada komünist devrim yaymaya çalışan SSCB'nin mirasından da kurtulmaları gerektiğini savunarak, "Bu büyük bir hataydı. Kimseye hükmetmek, süpergüç olmak istemiyoruz. Fakat kendimizi savunacak ve çıkarlarımızı koruyacak kadar güç istiyoruz" dedi. Putin, "SSCB'nin yıkılışı yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi" sözleri hatırlatılınca "(Çöküşün) siyasi değil insani yönünü kastetmiştim. 25 milyon etnik Rus yabancı durumuna düştü" izahatını getirdi.
'Beygir gibi hissediyorum'
Putin, mart seçimlerinin ardından başkanlığı bıraktıktan sonra 'ulusal lider' olması önerisiyle ilgili soruya, "Asla düşünmedim ve tek olmayı düşünmem. Kendimi yükü ağır bir arabayı çeken beygir gibi hissediyorum. Genel olarak hızlı ve etkili biçimde bu istikameti korumaktan memnun olurum" diye yanıtladı.