Putin Bush'u İran ve kalkan için uyardı

Rusya, Britanya'nın İran'la esir asker krizi sırasında dün 'tek kutuplu dünya miti Irak'ta çöktü' tespitine dayalı dış politika belgesi yayımlarken, ABD Başkanı George W. Bush'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e telefon açması dikkat çekti.

MOSKOVA - Rusya, Britanya'nın İran'la esir asker krizi sırasında dün 'tek kutuplu dünya miti Irak'ta çöktü' tespitine dayalı dış politika belgesi yayımlarken, ABD Başkanı George W. Bush'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e telefon açması dikkat çekti. Görüşmede iki ülke arasında İran'la ilgili nükleer kriz, ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı ile Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığı gibi ihtilaflı konular ele alındı. Rus lideri, BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırımları bir nebze artıran son kararının İran'a uluslararası toplumla işbirliği yapması için hem 'ciddi bir siyasi sinyal' olduğu, hem de muğlaklığa yer bırakmayacak şekilde güç kullanımını dışladığını vurguladı. Putin, ABD'nin Doğu Avrupa'ya kuracağı füze kalkanına dair kaygılarını iletince, Bush'un ortak güvenliğe hizmet edecek detaylı görüşmelere hazır olduğunu söylediği belirtildi. Rus liderin ise bu teklifi tatmin edici bulduğu kaydedildi. ABD'nin desteklediği Kosova'nın Rusya'nın geleneksel müttefiki Sırbistan'dan bağımsızlığının yolunu açan statü planı içinse Rus liderin yine kaygılarını dile getirdiği, planın dayatma haline getirilmemesi ve iki taraf için kabul edilebilir çözüm bulunmasını istediği belirtildi.
Rusya 'hayırlı güç'
Rus Dışişleri Bakanlığı'nın 70 sayfalık yeni dış politika belgesinde ise ABD'nin tek yanlı güç kullanımı eleştirilirken, Rusya'nın dünya sahnesinde 'hayırlı bir güç' olduğu vurgusu yer aldı. Bush yönetiminin Tahran'la ilişkileri normalleştirmek için dürüst ve samimi biçimde ilk adımı atmasına kadar dünyayı İran'la tansiyonu kızıştırmaması için uyaran belgede, ABD'nin Rusya'ya eşit ortak muamelesi yapması halinde küresel krizleri bitirmede işbirliği vaat edilmesi dikkat çekti. (afp, Reuters)