Putin Çeçenya'yı Kadirov'a emanet etti

Rusya'da gelecek yıl yapılacak seçimlerin ardından koltuğunu devredecek olan Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün önemli atamalara imza attı.

MOSKOVA - Rusya'da gelecek yıl yapılacak seçimlerin ardından koltuğunu devredecek olan Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün önemli atamalara imza attı.
Çeçenya'da Moskova'nın güdümündeki Çeçen yönetiminin başkanı Alu Alhanov'u görevden alan Putin yerine Başbakan Ramzan Kadirov'u getirdi. Kremlin, Alhanov'un 'kendi isteği üzerine' görevden alındığını duyursa da son dönemde Kadirov'la aralarından ciddi bir iktidar mücadelesi başladığına dair haberler ayyuka çıkmıştı. Alhanov geçen hafta istifa edeceğine dair haberleri de sert dille yalanlamıştı. Kremlin açıklamasında Alhanov'un Adalet Bakanlığı Yardımcısı olarak atandığı da belirtildi. Suikastla öldürülen eski Rus yanlısı 'Devlet Başkanı' Ahmet Kadirov'un oğlu olan Ramzan Kadirov hakkında sivilleri öldürdüğü, muhaliflere işkence yapıp adam kaçırdığına dair İnsan Hakları İzleme ve Memorial gibi saygın örgütler tarafından hazırlanan raporlar var.
Putin'in bir diğer önemli ataması ise seçimde halefi olarak gösterilen iki isimden biri olan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sergey Ivanov'u başbakan birinci yardımcılığı görevine getirmesi oldu. Putin, Ivanov'un yerine eski Vergi Dairesi Başkanı Anatoliy Serdyukov'u savunma bakanı olarak atadı. Putin, "Sayın başbakan ile Sergey Ivanov'un sorumluluk alanlarının genişletilmesi konusunda anlaştık. Ivanov, ekonominin sivil sektör bölümünün koordinasyonunu yapacak" açıklaması yaptı. Rus hükümetinde şu ana dek Putin'in en güçlü haleflerinden biri olduğu belirtilen Dimitri Medvedev, başbakan birinci yardımcılığını yürütüyordu. Putin'in kararnamesiyle Medvedev yerinde kalırken, başbakan birinci yardımcısı sayısı da ikiye yükselmiş oldu.
Rusya'dan ABD'ye gözdağı
Öte yandan ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı konuşlandırmasından rahatsız Moskova, silah stoklarının azaltılması yönünde ABD ile yapılan anlaşmasından çekilme işareti verdi. ITAR-Tass'a göre, Rus Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, ABD'nin tavrına göre 1987'de imzalanan Nükleer Güçler Anlaşması'ndan çekilebileceklerini söyledi. Anlaşma Avrupa'daki orta ve kısa menzilli füzelerin kaldırılmasını içeriyordu. (ap, afp)