Putin Chavez'e beş denizaltı satacak

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, yarın ABD Başkanı George W. Bush'un Maine eyaletindeki aile malikânesinde ağırlayacağı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le 'düşman çatlatıyor'.

MOSKOVA - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, yarın ABD Başkanı George W. Bush'un Maine eyaletindeki aile malikânesinde ağırlayacağı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le 'düşman çatlatıyor'. ABD'nin son dönemde ilişkileri 'Soğuk Savaş' düzeyine gerileyen Rusya'nın yanı sıra, Batı'nın diplomatik tecridi altındaki Beyaz Rusya ile 'haydut' diye anılan İran'ı içeren turunun ilk ayağında Moskova'ya giden Chavez, Rusya'dan beş denizaltı ile çok sayıda silah ve ekipman alıyor. Chavez'in perşembe akşamı Putin ile görüşmesinin ardından Rusya silah şirketi Rosoboronexport, Venezüella'ya beş adet denizaltı satılacağını duyurdu. Proje 636 olarak anılan bu denizaltıların 73.8 metre uzunluğunda olduğu ve 300 metre derinliğe dalabildiği belirtiliyor.
Chavez dün Rus vekillere, "Amerika bizi tehdit ettiğinden devrimimizi korumalıyız" diye seslenirken, Rusya'nın Venezüella'ya ordu ve hava kuvvetleri için malzeme de satacağı belirtildi. Dün Beyaz Rusya'ya geçip Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'yla buluşan Chavez, bugün yine Moskova'ya geçip Putin'le görüşecek. Venezüella geçen yıl 53 adet Mi-24 zırhlı helikopter, 24 adet Sukhoi-30 savaş uçağı ve 100 bin Kalaşnikof alımı için Rusya ile 3 milyar dolarlık anlaşma yapmıştı. Bush'un silah satışları için Moskova'yı eleştirmesi bekleniyor.