Putin de, Avrupa da eteklerindeki taşları ortaya döktü

Enerji restleşmeleri, Kosova'nın olası bağımsızlığı, süresi dolan ortaklık anlaşması, Rus asker anıtını kaldıran Estonya ile siber-savaş gibi kritik konularda birbirine diş bileyen AB ile Rusya...

SAMARA - Enerji restleşmeleri, Kosova'nın olası bağımsızlığı, süresi dolan ortaklık anlaşması, Rus asker anıtını kaldıran Estonya ile siber-savaş gibi kritik konularda birbirine diş bileyen AB ile Rusya, dün Volga'daki zirvede eteklerindeki taşları dökerken, masadan beklentiği gibi hiçbir konuda uzlaşamadan kalktı. AB liderleri, Rusya'yı demokrasi silahıyla vurmaya çalışırken, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin altta kalmadı.
Putin'in AB Dönem Başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yu Volga kıyısındaki kaplıca tesislerinde ağırladığı zirveye, Rus muhalefetine baskılarla, Polonya ve Estonya krizleri damgasını vurdu. AB ile süresi yıl sonu dolan ortaklık anlaşmasının uzatılmasını umursamayan Rus lideri, şimşekleri çekeceğini bile bile muhalefetin Samara'da ses duyurmasına set çekti.
'Biletleri sahte' gerekçesi
Öteki Rusya Hareketi'nin lideri dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov'un başını çektiği 20 Rus ile üç Batılı gazetecinin Moskova'dan Samara'ya uçuşu 'biletleriniz sahte' gerekçesiyle engellendi. Küplere binen Kasporav "Putin'in yeri (Zimbabve lideri Robert) Mugabe ve (Beyaz Rusya lideri Aleksander) Lukaşenko'nun yanı" çıkışını yaptı. Merkel de olayı açıkça eleştirerek, "Bazı insanların ulaşım sorunlarından kaygılıyım. Umarım düşüncelerini ifade etme fırsatı bulurlar" derken, polisin şiddete başvuranları engellemekle görevli olduğunu anımsatsa da "Ama eğer biri sadece gösteri alanındaysa bu başka şey" vurgusu yaptı. Samara'da sahneye Kremlin yanlısı gençlik örgütü 'Yeni Halk'ı çıkaran Putin ise insan hakları silahını Baltık ülkeleriyle tersine çevirip, ortak basın toplantısında "Estonya ve Litvanya'nın Rus azınlığın haklarını çiğnemesi kabul edilemez, AB'ye layık değiller" çıkışı yaptı. Tallinn'in Sovyet askerlerine adanmış anıtın kaldırılmasını eleştiren Putin, "Sadece göstericileri dağıtmadılar, bir kişiyi de öldürdüler. Suçlular adalet önüne çıkarılmalı" diye ekledi. Estonya ise Putin'in eleştirilerine "Bu söyleme aşyinayız" yanıtı verdi.
AB, Polonya ve Estonya'ya siper
Ortaklık anlaşmasının uzatılmasını enerji garantisi ile et-sebze ithalatı yasağının kalkması şartlarına bağladığı için Putin'in 'AB'yi esir aldığı' suçlamasıyla hedef gösterdiği Polonya'yla gerilim de sıcak konuydu. Barroso, zirve sonrası Polonya'ya "Ortağımız Rusya'nın bir üye devletle sorunu bütün AB'nin sorunudur. AB dayanışma prensipleri üzerine kurulu" sözleriyle kalkan oldu.
Estonya'ya siber saldırıda NATO devrede
Estonya, bakanlıklar ve iş âleminin internet sitelerini hedef alan siber saldırının 'Kremlin'in işi' olduğu iddiasını NATO'ya taşıdı. Rusya yalanlarken, NATO konuyu ciddiyetle incelediğini duyurdu. Bir NATO sözcüsü, "Olay bir iki gencin işi değil" dedi. (Dış Haberler)