Putin 'dostluk gazı' verdi

Putin 'dostluk gazı' verdi
Putin 'dostluk gazı' verdi

Erdoğan Putin?e ?Dostum? diye seslendi. Rus Başbakanı, kullandığı Niva cibinin anahtarlarını AA kameramanına verip sarayda deneme sürüşü yaptırdı. FOTOĞRAFLAR: AA

Erdoğan, Soçi'de Putin'le Karabağ'dan enerjiye uzanan önemli bir görüşme yaptı. Rus lider, 'Karabağ'da anlaşmaya taraflar ulaşmalı. En kısa sürede çözüm istiyoruz. Gerekeni yapmaya hazırız' dedi

SOÇİ - Türkiye’nin Azerbaycan ile ilişkilerini bozmadan Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmesinin Karabağ’ın acil çözümüne bağlı olduğu dönemde, Başbakan Tayyip Erdoğan Azeri Devlet Başkanı İlham Aliyev’in ardından Rus Başbakanı Vladimir Putin’e konuk oldu. İki liderin son beş yılda sekizinci, bu yıl üçüncü buluşmasına Karadeniz kıyısındaki Soçi kenti evsahipliği yaparken, iki lider iki saat 40 dakikalık görüşmenin ardından dostluk, stratejik ortaklık ve bölgesel işbirliği mesajları verdi.
Başbakan, ‘Dostum’ diye seslendiği Putin’le görüşmelerinde ikili ilişkilerin hemen her alanında çok boyutlu güçlendirilmiş ortaklık temelinde önemli gelişmeler kaydedildiğini, buluşmanın verimli neticelenmesi sebebiyle çok teşekkür ettiğini belirtti. Türkiye ile Rusya arasında bölgesel işbirliğini çok önemli gördüklerini, bölgenin iki ülkeye yüklediği görevlerin dayanışma içinde adım atma yükümlülüğü getirdiğini anlatan Erdoğan, “Bölgenin huzuru için bu adımları atmaya mecburuz. Bunun içinde Karabağ, Ortadoğu, Kıbrıs sorunları var. Dayanışma, bu sorunların aşılmasında en azından mesafe alınmasına vesile olacaktır” dedi.
Putin ise, Karabağ için “Bizim görüşümüz, tarafların karşılıklı kabul edebilecekleri bir anlaşmaya ulaşmaları. Buna AGİT Minsk süreci ülkeleri sadece yardımcı olur, gerekirse anlaşmanın garantörü olabilir” diyerek ekledi: “Türkiye ile Rusya en kısa sürede çözüm istiyor. İki ülke de gerekeni yapmaya hazır.”  Rus liderliği 6-7 Haziran’da Aliyev ve Ermenisten Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile zirve düzenleyecek.

Erdoğan: Milli para birimiyle ticaret
Çin ile Rusya’nın doları uluslararası rezerv para olmaktan çıkarmaya çalıştığı bir dönemde, Erdoğan, “Çok çok önemli saydığım konulardan biri, ikili ticaretin ulusal para birimleriyle yapılabilmesi konusu. İnanıyorum ki, bu, iki ülkenin de kur noktasındaki sıkıntısını giderecektir” dedi. Putin de, iki ülkenin bölgesel ve uluslararası pek çok konuda görüşlerinin örtüştüğünü, 35 milyar dolarlık ortak ticaret hacmiyle yetinmeyip daha ileri seviye hedeflediklerini, Rusya’nın Türkiye’nin bir, Türkiye’nin de Rusya’nın beş numaralı ticaret ortağı haline geldiğini aktardı. Rus Başbakan, “Türkiye, Almanya gibi bir ülkenin önüne geçerek, Avrupa’da Rus gazını en fazla tüketen üçüncü ülke haline geldi. Türkiye, geçen yıl 24 milyar metreküp gaz ihraç etti, bu 2015’te 35 milyar metreküpe çıkacak” bilgisini verdi. 

Gaz için Putin’e özel teşekkür
İki lider Batı gaz koridoru sözleşmesinin uzatılacağını teyit etti. Sadece bir Rus firmanın kaldığı nükleer santral ihalesini neticelendirmeye gayret ettiklerini, Mavi Akım çalışmalarının sürdüğünü, Rus elektriği almayı görüştüklerini aktaran Erdoğan, “Rusya bize asla sıkıntı yaşatmayıp ilave gaz vererek sıkıntılı anlarımızı atlatmamıza yardımcı olmuştur. Teşekkür ediyorum” dedi. “Her kış Türkiye’nin bazı ortakları gazı kesiyor. Biz de artırıyoruz. Türkiye’deki fabrika ve işyerlerinin çalışmasını, sosyal hayatın aynen devamını sağlıyoruz” karşılığını veren Putin, alt kurumlarda yaşanan sıkıntıların nasıl ortadan kaldırılacağı sorusunu şöyle yanıtladı: “Erdoğan ile çok iyi ilişkilerimiz var. Gümrüklerde yaşanan sıkıntıya ilave dikkat verdik. Bürokrasiye karşı birlikte mücadele edeceğiz.” Erdoğan, Putin’i davet ettiğini belirtip “En kısa sürede Türkiye’de görüşeceğiz, ilişkileri çek edip geleceğe dönük adımlarımızı atacağız” dedi.
Dün Riviera Sarayı’na Rus Vaz otomobil firmasının 15 bin dolarlık Lada Niva cibiyle gelen Putin, Erdoğan’ı beklerken, otomobil satıcısı gibi aracı gazetecilere tanıttı, hatta A.A kameramanı Fuad Abbasov’a deneme sürüşü yaptırdı. Bir kadın gazetecinin “Niva’nın bu modelini beğeniyor musunuz” sorusuna, “Elbette. Buyrun, kullanın” yanıtını veren ama sadece otomatik vites kullanabileceği yanıtını alan Putin, bu aracın kendisi için özel yapılmadığını, herkesin satın alabileceğini anlattı. “Türkiye’de de çok satıyor. Vaz’ın yurtdışında en çok satan modeli. Fiyatı normallerinden pahalı, ama rahatlıkla balık avlamaya gidilebilirsiniz” bilgisini veren Rus Başbakan, A.A kameramanına anahtarı verip saray bahçesinde deneme sürüşü yaptırdı.

Erdoğan’dan bazı yazarlara yanıt!
Öte yandan Soçi’ye hareketi öncesi “Ermenistan’a sınır kapılarımızın kapanması, medyadaki bazı yazarlarımız farklı yorumluyorlarsa da, Karabağ ile alakalı. Sebep netice ilişkisidir. ‘Bunun birbiriyle ilişkisi yoktur’ yaklaşımını doğru bulmuyoruz” diyen Erdoğan, Azeri gazının zamlı alınmasının doğalgaz tüketiminde zamma yol açacağı haberlerine de “Bunu sürekli kurcalamayın” diye ateş püskürdü. (aa)