Putin fırçaladı, patron maaşları şipşak ödedi

Putin fırçaladı, patron maaşları şipşak ödedi
Putin fırçaladı, patron maaşları şipşak ödedi

Putin, oligarkları karşısına alıp bir gün içinde işçi maaşlarını ödemelerini içeren belgeyi imzalattı. FOTOĞRAF: epa

Oligarka kalem attı: İmzala!
PİKALEVO - Rus sanayinin kalbi Pikalevo kentinde çalıştıkları fabrikadan aylarca maaş alamayan yüzlerce işçinin imdadına Rusya Başbakanı Vladimir Putin yetişti. Önceki gün derhal kente gidip çimento fabrikası BaselCement’in üç sahibini hizaya çeken Putin, maaşların bir gün içinde ödenmesini şart koşan belgeyi imzalayıp kalemi de fabrikanın ortağı ünlü oligark Oleg Deripaska’ya fırlattı.
Putin’in ‘Dediğimi yapmazsanız fabrikalarınız devletleştirir’ uyarısının ardından işçilerin 1.5 milyon dolar tutarındaki maaşları bir gün içinde ödendi. Putin halkın sevgi gösterileri eşliğinde kasabayı terk etti. Ekonomik krizde batan alimünyum kralı Deripaska maaşları ödemeyip, fabrikayı da kapatınca işçiler ayaklanmıştı. 

Zorla taahhüt belgesi imzalattı
Ortaklar fabrikanın paylaşımı konusunda anlaşmazlık yaşarken, işçiler yol kapatıp eylem yaptı. Durumu öğrenen Putin, derhal güneydeki Leningrad’a bağlı Pikalevo’ya geldi. Soğukkanlı lider önce fabrikayı gezip bilgi aldı. Kısa tur sırasında fabrikanın Genel Müdür Yardımcısı Yevgeni İvanov tam da makinaların ne işe yaradığını anlatırken Putin lafını kesip, “Fabrika neden bakımsız? Şuna bak, tam çöplük” diye fırçaladı. Ardından ortaklarla toplantıya geçen Putin “Maaşlar ödenmeli. Son gün bugün” çıkışı yaparken, üç ortaktan fabrikanın yeniden açılması ve ücretlerin ödenmesi şartlarının bulunduğu belgeyi imzalamalarını istedi. Rus lider devlet televizyonundan da yayımlanan toplantıda işadamlarını “Fabrika sahipleri binlerce insanı burada kendi ihtiraslarının kölesi gibi tutuyor. Bu amatörlük, açgözlülük. Affedilmez bir şey. Sosyal sorumluluk nerde kaldı?” diye fırçaladı. İmzalar atıltıktan sonra ortaklardan Deripaska’nın imzalamadığını anlayan Putin, ünlü oligarkı kastederek “Oleg Vladimiroviç imzaladı mı” diye sordu. Putin, öğretmen azarı işiten çocuk gibi önünü ilikleyerek ayağa kalkan Deripaska’ya “Senin imzanı göremiyorum. Gel imzala” diye çıkışıp kalemi önüne attı. 

Yeltsin’in damadı zorda
Deripaska, hızlıca önündeki belgeyi imzalayıp yerine oturdu. Gırtlağına kadar borca giren Deripaska, Putin’in tiradıyla daha da zor durumda kaldı. Eski Rus lider Boris Yeltsin’in üvey torunuyla evli Deripaska, 11 Haziran’a dek milyarlaca dolar kredi borcunu ödeyip, fabrikayı da yeniden açmak zorunda. (afp, NYT)