Putin G8 öncesi esti, köpürdü, gürledi...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya'nın Baltık kıyısındaki Heiligendamm'da yarın yapılacak G8 zirvesi öncesi Batı medyasına eteklerindeki taşları bir bir döktü.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya'nın Baltık kıyısındaki Heiligendamm'da yarın yapılacak G8 zirvesi öncesi Batı medyasına eteklerindeki taşları bir bir döktü. ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı kurması halinde misilleme olarak Rus füzelerinin Avrupa'da hedefler seçeceğini duyuran Putin, Soğuk Savaş'a geri dönüleceği uyarısında bulundu. ABD'nin kalkanın Kuzey Kore ile İran kaynaklı tehditlere karşı olduğu iddiasıyla dalga geçen Putin, "Bize, füze kalkanının var olmayan bir şeye karşı olduğu söyleniyor. Bu, en azından size de komik gelmiyor mu?" sorusunu sordu. Rus lideri, Batı'nın Rusya'da demokrasi eleştirileri karşısında ise 'En saf ve kusursuz demokrat benim. Asıl trajedi yalnız olmam" çıkışı yaptı. Rusya lideri, G8 ülkelerinin önde gelen basın kuruluşunun sekiz temsilcisini Novo Ogarevo'daki konutunda ağırlayıp yarın bir araya geleceği dünya liderlerine 'okkalı' mesajlar yolladı:
ABD'nin füze kalkanı

 • Olmayan bir tehdide karşı kalkan yaratmak istiyorlar. Size de komik gelmiyor mu? Ne İran ne de Kuzey Kore'nin böyle bir kapasitesi var. Gerçek amaç Rusya'nın Avrupa ile ilişkilerini bozmak olabilir. ABD kalkanı Urallar'a kadar olan topraklarımızı kapsıyor. Bu vahim olmasaydı komik olurdu.
 • Kalkan Amerikan topraklarını koruyan nükleer sistemin bir parçası ve emsali yok. İlk kez bu parçalar Avrupa'ya taşınıyor. Bu tüm uluslararası güvenlik yapılanmasını bütünüyle değişterecek. Silahlanma yarışına Antibalistik Füze Anlaşması'ndan çekilen ABD neden oluyor. Uzaya da füzeler yerleştirmek istiyor ve küçük nükleer silah geliştiriyorlar. Oysa biz kaynaklarımızı silahlanma yarışı için kullanmak istemiyoruz.
 • ABD nükleer kapasitesi Avrupa'ya dönerse bize tehdit oluşturur. Biz de buna yanıt vermek durumunda kalırız.
 • (Adımlar neler olur) Doğal olarak Avrupa'da yeni hedefler seçeriz. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Duyulmazsa, attığımız adımların sorumluluğu bize ait değildir. Çünkü Avrupa'da silahlanma yarışını başlatan biz değiliz. Asimetrik bir yanıt vereceğiz. Elbette Rus füzelerinin doğrudan Avrupa'yı hedeflediği zamanlara dönüyoruz.
  Rusya'da demokrasi
 • Ben Rusya Federasyonu'nu felaketin eşiğine getiren başkan değilim. Katıksız ve kusursuz bir demokratım. Asıl trajedi yalnız kalmış olmam. Gandhi'nin tek gerçek mirasçısı olarak insan hakları konusundaki çifte standardı dile getirecek bir tek ben kaldım.
 • Bize insan hakları ve demokratik özgürlükler konusunda çifte standartlı davranmayın. Bugün dünyada özgürlüklerin ve insan haklarının en büyük ihlalcisi ABD. Kuzey Amerika'da neler olduğuna bakın, felaket ötesi. İşkence, evsizler, Guantanamo, normal yargı süreçlerinin işlemediği gözaltılar.
 • Bakın Avrupa'da olanlara: Göstericilere şiddet, plastik mermi kullanımı, göz yaşartıcı gaz, sokaklarda öldürülmeleri. Fransa, Britanya ve Almanya'dan da şikâyetler var.
 • İnsanlar farklı görüşlerini açıklama hakkına sahip olmalı. Ama şehir hayatını baltalıyorlarsa hükümet önlemini alır.
 • Hiçbir ülke görüşlerini dikte etmemeli. Uluslararası arenada bazı ülkeler görüşlerini tek doğruymuş gibi sunuyor. Bu durum güven atmosferi yaratılmasına hizmet etmiyor.
  Londra ile casus savaşı
 • (Britanya'nın Polonyum 210'la zehirlenerek ölen eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko'yu öldürmekle suçladığı eski yoldaşı ve işadamı Aleksey Lugovoy'un iadesi konusunda) Rus anayasasının vatandaşlarımızın yabancı ülkelere iadesine izin vermediğini bilmiyorlarsa onların yetersizliği. Bile bile yapıyorlarsa halkla ilişkiler ve politikadır. Nereden bakarsanız bakın saf aptallıktır.
 • Britanya bir dizi şüpheli karakterleri ve teröristleri topraklarında barındırınca hayati tehlikeler başladı. Sorumluluk onların.
  2008 başkanlık seçimi
 • Rusya'da dört yıllık başkanlık süresi ABD'den kopya. Beş, hatta yedi yıl olabilir ama bunu şimdi tartışmayacağız.
 • Dönemim bitiyor. Ülke için çalışacağım ama açıklamak için erken. Emeklilik için çok gencim. Evde oturup birşey yapmamak çok sersemce olur. (Dış Haberler)