Putin Irak için ABD'ye çıkıştı

Son dönemde sık sık Bush yönetimi politikalarına karşı sert çıkışlar yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Riyad'da toplanan Arap Birliği zirvesine gönderdiği mektupta ABD'nin...

MOSKOVA - Son dönemde sık sık Bush yönetimi politikalarına karşı sert çıkışlar yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Riyad'da toplanan Arap Birliği zirvesine gönderdiği mektupta ABD'nin Irak'taki askeri varlığına son vermek için bir takvim koyması gerektiğini belirtti.
Önceki gün ABD Başkanı George W. Bush'la yaptığı telefon görüşmesinde İran, Kosova ve füze kalkanı konularında uyarıda bulunan Putin, mektubunda Arap âleminin 'çok kutuplu ve sorunların diplomatik yollardan çözüldüğü bir düzen arayışını takdir ettiklerini' belirterek, ABD'ye dokundurdu. Tek taraflı güç kullanımından yakınarak, bunun 'medeniyetler ve inançlar arasında çatışma yarattığına dikkat çeken Putin, ABD'nin Irak'taki askeri varlığını bitirmek için bir takvim vermesinin ulusal birliği sağlamak açısından çok önemli olduğunu vurguladı. İsrail-Filistin sorununun bölgedeki çatışmaların temelini oluşturduğunu ifade eden Putin, çözüm için uluslararası konferans düzenlenmesine dair Rus çağrısını yineledi.