Putin: Kalkan krizi, Küba füze krizi gibi

ABD ile Rusya arasında, Bush yönetiminin Polonya ve Çekya'ya kurmak istediği füze kalkanı sebebiyle canlanan Soğuk Savaş retoriği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kalkan krizi ile...

MAFRA - ABD ile Rusya arasında, Bush yönetiminin Polonya ve Çekya'ya kurmak istediği füze kalkanı sebebiyle canlanan Soğuk Savaş retoriği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kalkan krizi ile Küba füze krizini kıyaslamasıyla yeni bir boyut kazandı. Dün Portekiz'deki AB-Rusya zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, ABD ile Sovyetler'i nükleer savaşın eşiğine getirmesi nedeniyle Soğuk Savaş'ın en gerilimli olaylarından olan 1962'deki Küba füze krizine atıf yaptı: "1960'larda aynı durumda neler yaşandığını anımsatmama izin verin. Sovyetler, Küba'ya füze konuşlandırdığında bu, Karayipler krizine yol açmıştı. Teknik olarak, bizim için durum benzer. Sınırlarımızda benzer bir tehdit yaratılıyor. Tanrı'ya şükür, şimdi Karayipler krizi yok. Zira her şeyden önce Rusya'nın AB ve ABD'yle ilişkileri çok değişti."
ABD: İyi bir kıyas değil
ABD yönetimi, Putin'in bu kıyasına tepki vermekte gecikmedi. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, "Tarihsel kıyasın tam olarak uyduğunu düşünmüyorum. Avrupa'daki füze savunma sisteminin amacı, füze saldırısına karşı Avrupalı müttefiklerimizi ve Rusya'yı korumak" diye konuştu.