Putin kalkana ilk yanıtı verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush yönetiminin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı yerleştirme planına karşı ilk tehdidini alenen hayata geçirdi.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush yönetiminin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı yerleştirme planına karşı ilk tehdidini alenen hayata geçirdi. Putin, Rusya'nın önemli ölçüde sadık kalmasına karşın bazı NATO ülkelerinin hâlâ onaylamadığı Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan (AKKA) resmen çekildi. Kremlin, dün Rusya liderinin bu konudaki kararnameyi imzaladığını duyurdu. Kremlin AKKA'dan çekilme gerekçesi olarak da 'Rusya'nın güvenliğini etkileyen ve acil önlemler alınmasını gerektiren olağanüstü koşulları' gösterdi. Anlaşmaya taraf ülkelere resmen bildirilecek kararname, 150 gün sonra fiilen uygulamaya geçmiş olacak.
Avrupa hedef olabilir
Putin'in ABD'nin Doğu Avrupa'da Çekya ve Polonya'ya füze kalkanı sistemi kurma kararlılığı karşısında ilk tehdidi, AKKA'dan çekileceklerini duyurmak olmuştu. Rus lideri, ardından hazirandaki G-8 zirvesi öncesinde de Rus füzelerini tıpkı Soğuk Savaş sırasında olduğu gibi Avrupa başkentlerine yöneltebilecekleri tehdidi savurmuştu.
'Ortaklar da uysun'
Rus Dışişleri dün 'modası geçmiş' diye nitelediği AKKA anlaşmasıyla ilgili zor kararı dikkatli analizlerden sonra aldıklarını belirterek, "Şimdiye dek meşru kaygılarımıza yapıcı yanıt görmedik. Karar diyalog kapısını kapattığımız anlamına da gelmiyor" açıklamasını yaptı. Kremlin Sözcü Yardımcısı Dimitriy Piskov ise, Rusya anlaşmayı uygularken, ortaklarının bundan kaçındığı bir durumu daha fazla tolere edemeyeceğini söyledi.
AKKA'dan çekilmek Rusya'ya sınırlarında askeri yığınak yapma olanağı sağlıyor. Ancak Rus strateji uzmanları, Rusya'nın derdinin ABD'yi kalkandan caydırmak ve Avrupa'yı geliştirilmiş yeni bir AKKA'ya zorlamak olduğunu düşünüyor.
NATO ve ABD ise hayal kırıklığına uğradı. NATO sözcüsü James Appathurai, ittifakın tepkisini "Yanlış istikamette atılmış hayal kırıcı bir adım. AKKA Avrupa'nın güvenlik ve istikrarı açısından önemli bir temel" sözleriyle ortaya koydu. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe de, "Hayal kırıklığına uğradık. Bu alanda ilerleme sağlamak için görüşmeler yapacağız" dedi. 26 NATO üyesinin daimi temsilcileri hafta başında toplanarak durumun değerlendirilmesine karar verildi. (Dış Haberler)