Putin, kalkana karşı Gebele jokerini attı

Almanya'nın evsahipliğinde dün biten G8 zirvesinde, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD Başkanı George W. Bush'u fena şaşırttı.

HEILIGENDAMM - Almanya'nın evsahipliğinde dün biten G8 zirvesinde, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD Başkanı George W. Bush'u fena şaşırttı. Polonya ve Çekya'ya kurulacak kalkana karşı füzelerini Avrupa'ya çevirme tehdidi savuran Putin, Bush'un önüne alternatif kalkan koydu. Bush'un hemen reddedemediği öneri şöyle: 'Yeni sistem yerine, gelin, Azerbaycan'da Sovyetlerden kalma dünyanın en büyük radarlarından Gebele'yi ortak kullanalım. Gebele endişe duyduğunuz tüm bölgeleri kapsıyor.'
'Türkiye, hatta Irak'a kurun'
Putin Heiligendamm'dan ayrılmadan basın toplantısında bir ilave daha yaptı: "Güneye kurabilirler, mesela Türkiye'ye, hatta Irak'a. Denizdeki platformlara da..."
Rusya'nın kiraladığı Gebele ise 'Hint Okyanusu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı tarayıp füze saptayabiliyor. ABD planına göre, İran füzelerinin saptanacağı radar Çekya'ya, yolunu kesecek füze sistemi Polonya'ya kurulacak. Putin'in planına göreyse, Azeri radarının devreye sokulmasıyla yol kesici füzelerin Aegis kalkan sistemine sahip gemilerden fırlatılması yeterli olacak. Yani Doğu Avrupa'ya gerek kalmayacak. Putin'in gerekçeleri makul: İki füzenin çarpışmasıyla yere düşecek parçalar, Avrupa'ya zarar vermez, denize düşer. Doğu Avrupa'daki sistem yaşlı kıtanın bir kısmını, bu ise tamamını koruyacak. Bush yönetimi, Gebele'nin sadece bir erken uyarı sistemi olduğu, yol kesici füzelere kılavuzluk eden x-band uydu sisteminin bulunmadığı itirazını getirebilir. Basına göre öneriyi 'ilginç' bulan Bush, bir çalışma grubu kurulmasını kabul etti. Putin 1-2 Temmuz'da Bush'u ziyaret edecek.
'Eski plan değişmeyecek'
Lakin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley, ümit vermedi: "Öneri yeni değil. Uzmanlar incelemeli." Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, "Bu geometri ve coğrafya sorunu. Gebele'nin konumuna bakılmalı" dedi. Bush ise dün Gdansk'ta Polonya liderleriyle buluşması sonrası Rusya'yla işbirliğinin anlamlı olacağını belirtse de son sözü "Kalkan planlarımız değişmeyecek" oldu. (Dış Haberler)Heiligendamm notları...
Afrika'ya 60 milyar dolar: G8, Afrika'ya AIDS, sıtma ve veremle mücadele için 60 milyar dolarlık yardım vaat etti. ABD bunun 30 milyarını karşılayacağını açıklamıştı.
Bush rahatsızlandı: Bush zirvenin son günü mideden rahatsızlandı. Danışmanı Dan Bartlett, sabah odasında kalan Bush için 1992'de Tokyo'da yemekte bayılıp masaya kusan eski Başkan George Bush'a atıfla "Babasının izinden gitmek istemedi" esprisi yaptı. Baş başa görüşme için Fransa lideri Sarkozy'yi odasında kabul eden Bush, sonra aile fotoğrafı çekimlerine katılıp Polonya'ya gitti.
Balonla baskına engel: Greenpeace'den iki eylemci 'G8: Şimdi harekete geç' yazılı küresel ısınma uyarısı taşıyan balonla zirve mekânı üzerinde uçmaya kalkıştı. Ama iki polis helikopteri balonu yere indirtti. İki eylemci gözaltına alındı.
Isınma kuzeye yarar: Zirvede 2050'ye dek sera gazı emisyonunu yüzde 50 düşürme konusunda bağlayıcı karar çıkmaması çevrecileri kızdırırken, Norveç Kutup Enstitüsü ısınmanın kuzeyin zenginlerine yarayacağını öngördü. Buna göre, buzulların erimesinden kuzey ülkeleriyle ABD ve Rusya tarım, balıkçılık, denizcilik, ormancılık gibi birçok alanda yararlanacak. Britanya mükemmel beyaz şarap üretecek. Fransa'da ise üzümler bozulacak, Akdeniz sıcağından kaçanlar, soluğu Kuzey Avrupa'da alacak.
Putin'e özel protesto: Rusya liderinin basın toplantısında bir Rus genci, Almanca 'Zorba' ve 'Özgürlük düşmanı' diye bağırıp bildiri fırlattı. Putin Rusça, "Aferin, aferin" deyip Almanca sordu: "Delikanlı ver bakayım, attığın nedir, demokrasi bu mu?"