Putin, Londra'ya açtı ağzını yumdu gözünü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski KGB ajanı Alexander Litvinenko cinayetinin zanlısı Rus casus Andrey Lugovoy'un iadesini talep eden Britanya'ya açtı ağzını yumdu gözünü.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski KGB ajanı Alexander Litvinenko cinayetinin zanlısı Rus casus Andrey Lugovoy'un iadesini talep eden Britanya'ya açtı ağzını yumdu gözünü. Londra ile Moskova geçen haftayı, karşılıklı dört diplomatı sınırdışı ettikleri 'diplomatik savaşla' geçirmişken, dün Kremlin yanlısı gençlik örgütleriyle Zavidovo kentinde buluşan Putin, iade talebini 'Britanya'nın sömürgeci zihniyetinin kalıntısı' ve 'hakaret' olarak niteledi.
'Sömürgeci düşüncenin kalıntısı'
Putin, sesinin kimi zaman öfkeden yükseldiği konuşmasında Lugovoy'un iadesine Rus anayasasının izin vermediğini anımsattıktan sonra Londra'ya esti gürledi: "Anayasamızı değiştirme amaçlı yani ülkemiz ile halkımız için hakaret içeren taleplerde bulunuyorlar. Halbuki değişmesi gereken anayasamız değil onların beyinleri. Bize önerdikleri, açık bir şekilde sömürgeci zihniyetin kalıntısı. Britanya'nın artık sömürge gücü olmadığını ve Tanrı'ya şükür Rusya'nın asla Britanya sömürgesi olmadığını kesinlikle unutmuş olmalılar. Geçen hatta bir önceki yüzyılın kavramlarıyla düşündüklerini gösteren böyle bir öneride bulunup kendilerine hakaret ediyorlar."
Rus lider, devlet televizyonunda da yayımlanan konuşmasında, Londra'nın altı yıldır Çeçen lider Ahmet Zakayev ve işadamı Boris Berezovski dahil 30 kişinin iade talebinden hiçbirini kabul etmemesine dokundurmayı da ihmal etmedi. Putin, "Londra'da, Rus makamlarının işledikleri ağır suçlardan dolayı aradığı 30 kişi saklanıyor. Ancak Londra bunu umursayıp da parmağını bile kıpırdatmıyor ve bilhassa ağır suçlar işlemekle suçlanan insanlara sığınma hakkı veriyor. ABD, Fransa ve diğer ülkelerle de aynı sorunu yaşıyorlar. Terörist faaliyetlerle suçlananlar dahil, topraklarında saklanan hiç kimseyi sınırdışı etmiyorlar. Biz dahil diğer ülkelere daha sıkı standartlar uygulayıp karşımıza ölçüsüz taleplerle çıkıyorlar. Buna, anayasamızı değiştirmemiz gibi ulusumuza hakaret eden tavsiyeler vermek de dahil. Önce onlar ortaklarına saygılı davransın, sonra biz de onlara saygı gösteririz" çıkışı yaptı.
Britanya Başbakanlığı'ndan tepki gelmezken, bir Dışişleri sözcüsü "Rus yetkililerin, ülkemizde işlenmiş bir suçu Britanya adaletine taşıma konusunda bizimle yapıcı bir çalışma istekliliği göstermesini bekliyoruz" dedi. (afp, ap, Reuters)