Putin Londra'ya tonunu düşürdü

Eski KGB casusu Litvinenko cinayeti yüzünden Londra'nın dört Rus diplomatı sınır dışı etmesine aynı şekilde yanıt veren Rusya, tonu düşürüyor.

OSLO - Eski KGB casusu Litvinenko cinayeti yüzünden Londra'nın dört Rus diplomatı sınır dışı etmesine aynı şekilde yanıt veren Rusya, tonu düşürüyor. "Bu mini krizin üstesinden geleceğimize eminim" diyen Devlet Başkanı Vladimir Putin, Londra'yı 'sağduyuya ve Rusya'nın meşru haklarına saygıya' çağırdı. Diplomatik kriz AB'nin de Londra'dan yana tavır almasıyla Rusya-AB ilişkilerini etkileme potansiyeli taşırken, dün Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Berlin'e gidip Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeir ile görüştü. Lavrov, krizin süresini Britanya'nın yeni Başbakanı Gordon Brown'ın tavrının belirleyeceği mesajı verdi.
Norveç'le de hava sahası krizi
Krize paralel olarak Rusya ile Norveç arasına da 'kara kedi' girdi. Çarşamba Britanya hava sahasına yönelince püskürtüldüğü açıklanan Rus savaş uçakları bu kez Norveç'in kızdırdı. Norveç ordusu, salıdan beri 'alışılmadık uçuş yapan' Rus uçaklarının üç kez önünü kestiklerini açıkladı. Buna göre, salı gecesi Norveç Denizi'nde tespit edilen iki Rus Tu95 Ayı uçağının önü Britanya ve Norveç F-16'larınca kesildi. Perşembe iki Tu95 Ayı uçağı Norveç'in Stavanger ile İskoçya'nın Aberdeen kenti arasında, yine saatler sonra iki Rus Tu160 Blackjack Barents Denizi'nde belirince yine aynı şey tekrarlanıp Rus uçakları hava sahasına girmeden geri çevirdi.
Foreign Affair'e sansür ithamı
Bu arada Rusya, Lavrov'un yazdığı makalenin yüzde 40'ını kırpıp 'Soğuk Savaş'ı anımsatan bir üsluba soktuğu' gerekçesiyle ünlü ABD dergisi Foreign Affairs'i sansürcülükle suçladı. Lavrov, Ukrayna'daki turuncu devrim liderlerinden Yulya Tişoşenko'nun 'Rusya SSCB topraklarına dönmek istiyor' suçlamasına yanıt için kaleme aldığı makaleyi geri çekti. Foreign Affairs editörü James Hoge yazının normal edisyon sürecinden geçtiğini belirterek "Suçlamalar tamamen yanlış" diye konuştu. (Dış Haberler)