Putin nükleer santral için lobi yapmaya geliyor

Putin nükleer santral için lobi yapmaya geliyor
Putin nükleer santral için lobi yapmaya geliyor

Baykal?ın dibinden ses verdi: Rusya Başbakanı Vladimir Putin şovlarına yenisini ekledi. Judo ustası Rus lider, Sibirya?daki Baykal Gölü?ne mini denizaltı Mir-1 ile daldı. Putin dipten rapor verdi: ?Dalış çok iyi gidiyor, manzara mükemmel. Ekolojik açıdan su çok temiz ama burası plankton çorbası gibi.? FOTOĞRAF: REUTERS

Haber: HİLAL KÖYLÜ - hilal.koylu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Hazar doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Nabucco projesinde hükümetlerarası anlaşmanın imzalandığı 13 Temmuz’da Ankara’ya temsilci göndermeyen Rusya Başbakanı Vladimir Putin, perşembe bir günlük iş ziyaretiyle ikili sorunları ele alıp nükleer santral ihalesi için lobi yapacak.
Türkiye, Türk mallarınıın gümrükte bekletilmesi krizinin aşılmasını umarken Rus diplomatik kaynaklar Putin’in çantasındaki ‘en kritik’ dosyanın ‘enerjide işbirliği projeleri’ olduğunu vurguladı. “Güney Akım, Mavi Akım ve nükleer santralda Türkiye’yle işbirliğimiz dünyanın iştahını kabartacak. Yeni sayfa açacağız” diyen kaynaklar, Başbakan Tayyip Erdoğan’la bir yılda dördüncü görüşmesini yapacak Putin’in gündemi şöyle özetledi:
Gümrük meselesi: Geçen yıl gümrük sorunu özel bir mutabakatla çözülmüştü. Konu kaliteli domates krizi olarak yansıdı ama gümrüklerde sadece domates değil birçok mal bekletildi. İki ülke gümrük sistemini yeniliyor. Karşılıklı bir anlaşmayla gümrük sistemlerimizi daha uygun hale getireceğiz.
Nükleer santral: Türkiye’nin eylülde yaptığı ihaleye sadece bir Rus şirketi teklif vermişti. Enerji Bakanı Taner Yıldız ve ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Rusya ziyaretinde mesele görüşüldü. 4 bin 500 megavatlık santral ihalesiyle ilgili tüm ayrıntılar Putin’in ziyaretinde tamamlanacak.
Mavi Akım-2: Rusya, Mavi Akım hattına paralel yeni bir hat istiyor. İsrail de destek veriyor. Ziyarette projenin canlandırılması hedefleniyor. Mavi Akım-2 anlaşması Ankara’da imzalanacak. Türkiye’nin halihazırda Rusya’dan aldığı doğalgaza ilişkin anlaşmalarda da yenilenecek. Türkiye’nin 6 milyar metreküplük doğalgaz aldığı Batı Hattı’nın 2011’de dolacak sözleşmesi gözden geçirecek.
Nabucco: Rusya, projenin gerçekleşeceğine dair öngörüsü olmadığından 13 Temmuz’da temsilci göndermedi. Rusya, Güney Akım projesi için Türkiye’yle işbirliği arayacak. Rusya her koşulda Türkiye ile işbirliğinin gelişmesi için Nabucco’yu fırsat olarak görüyor. Türkiye’den Nabucco’ya karşın Rusya’yla işbirliğini asla askıya alması beklenmiyor.