Putin Obama için güneşi bile açtırttı

Putin Obama için güneşi bile açtırttı
Putin Obama için güneşi bile açtırttı

Putin, Obama?ya ?İlişkilerimizin gelişmesini isminizle bağlantılandırıyoruz? dedi. FOTOĞRAF: AFP

MOSKOVA - ABD Başkanı ilk Rusya ziyaretini Dimitri Medvedev ile Vladimir Putin’in devlet başkanlığı/başbakanlık makamlarındaki ‘tandem liderliği’ çerçevesinde attığı dikkatli adımlarla dün tamamladı. Ziyaretinde Rusya’nın muhatap aldıkları asıl liderinin Medvedev olduğu vurgusunu eksik etmeyen Obama, dün ‘Hâlâ Rusya’yı yönetiyor’ ve ‘bir ayağı geçmişte, Soğuk Savaş’ta kalmış’ eleştirisini getirmiş olduğu Başbakan Putin’le nihayet ‘yüzleşti’. Rus lideri Obama’yı Moskova yakınındaki nehir kıyısındaki Novo Ogaryovo’da başbakanlık ikametgahında siyah havyarlı, mersin balıklı Rus usulü kahvaltıda ağırladı.  

Rus meteorolojisi müdahale edince...
Önceki gün Moskova’nın bu mevsimde sıra dışı gri ve yağmurlu havasının sıkıntısını Medvedev’in gülücükleri dağıtmışken, Putin’le teması öncesi Rus meteorolojisi olayı bulut bombasıyla çözüp iki lideri günlük güneşlik bir havada buluşturdu. Bunun salt özel günlerde yapıldığını haber alan Obama da Rus lidere teşekkürü ihmal etmedi. 

‘Devlet başkanı Medvedev devlet başkanıdır’
ABD lideri önceki akşam gazetecilerin ‘Rusya’nın asıl lideri kim’ sorusuna “Bana göre Devlet Başkanı devlet başkanıdır ve Başbakan Putin de başbakandır. Ben doğrudan muadilimle temas ederim. Ama Başbakan Putin’le de Rusya’nın diğer etkili isimleriyle de temasım var” yanıtı vermişken, dün görüşmenin basına açık kısmında Rusya’yı sekiz yıl başkan olarak yönetmiş Putin’i överken bile dili sürçtü: “Rus halkı için evvelki başbak-, uh devlet başkanlığı ve halihazırdaki başbakanlık rolünüzle sıra dışı bir iş çıkardığınızın farkındayız.” Alttan alan Putin ise iki ülke ilişkilerinde sıcak zamanlar da soğuk zamanlar da olduğunu belirtip ekledi: “İlişkilerimizin gelişmesi umutlarını isminizle bağlantılandırıyoruz.” Rus lider ardından Obama’yı percere kenarına götürüp aşağıda etrafında balalaykalı müzisyenlerin beklediği kahvaltı masasını işaret etti. Kah-
valtıda Obama ve ekibine siyah havyar, islenmiş mersin balığı ve keklerle semaverde pişirilmiş çay sunuldu.
ABD’li yetkililer Obama’nın artık ‘Putin’in bugünün adamı olduğuna ikna olduğunu’ söylese de ABD Başkanı fikrini değiştirmediğini Fox News’a Putin’in KGB’deki ‘resmi yıllarına’ atıfla ortaya koydu. Obama Putin için ‘sıkı, zeki, kurnaz, pragmatik ve duygusuz’ da dedi. (Dış Haberler)