Putin, Obama'yı samimiyse seviyor

DRESDEN - Rus Başbakanı Vladimir Putin, 20 Ocak’ta resmen ABD’nin başkanlık koltuğuna oturacak Barack Obama’yı ‘beğendiğini’ söyledi. KGB casusluğu günlerinde cirit attığı Almanya’nın Dresden kentinde Alman yazı işleri müdürleriyle sohbet eden Putin, “Obama, samimi ve açık görüşlü bir adama benziyor. Tabii bu yüzden de insanları cezbediyor” derken şu uyarıyı yaptı: “Ama ben en büyük hayal kırıklıklarının büyük beklentilerden kaynaklandığına inanıyorum. İcraatta ne olacağını göreceğiz.” 

Rus lidere 18 kratlık Sakson madalyası
Seçim kampanyasında Moskova ile ilişkiler konusunda olumlu sinyaller veren Obama döneminde ABD ile ilişkilerin daha gelişmesini umduklarını söyleyen Putin, beklentilerini “Duyumlarımıza göre  füze kalkanının çok gerekli olmadığı düşünüyormuş. Ayrıca, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerin güvenliğini sağlamak için acilen NATO’ya alınmalarını gereksiz görüyormuş” diye özetledi.
Batı’nın da Rusya’nın çıkarlarına saygılı olmasını öğrenmesi gerektiğini de söyleyen Putin, dün Almanya’nın iyiliği için çalışmış insanlara verilen Sakson Şükran Madalyası’na layık görüldü. Rus lidere 18 karat altın madalyası casusken sık uğradığı opera salonunda verildi. (afp)