Putin okul kitabında ikon

Kremlin'in sivil silahı olan gençlik örgütü Naşi giderek güç kazanırken, bu kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yeni nesillere 'süper gücü yeniden dirilten ikon' olarak aşılamak üzere okullar da seferber ediliyor.

MOSKOVA - Kremlin'in sivil silahı olan gençlik örgütü Naşi giderek güç kazanırken, bu kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yeni nesillere 'süper gücü yeniden dirilten ikon' olarak aşılamak üzere okullar da seferber ediliyor. Tarih ve sosyal etütler rehberi olarak öğretmenlere ders programlarında milliyetçi bir çizgi çizen iki kitap hazırlandı. Kremlin'in danışmanlarının katkısıyla kaleme alınan ve geçen ayki öğretmenler konferansında sunulan kitapların mesajı şu: 'Putin, ABD'nin tecrit politikasına rağmen Rusya'ya gücünü iade etti ve egemen demokrasiyi inşa etti'.
'Stalin en başarılı liderdi'
Kremlin danışmanı Vladislav Surkov'un fikir babası olduğu ve dış müdahalelere karşı gücün merkezileşmesi esprisi üzerine kurulu 'egemen demokrasi' sloganı kitapta bölüm adı yapılmış. Eylül 2008'de ders kitapları bu rehberler ışığında yazılacak. Kremlin'e bağlı Dış Politika Ulusal Laboratuvarı Başkan Yardımcısı Aleksander Fillipov'un hazırladığı 'Rusya'nın En Yeni Tarihi 1945-2006' adlı rehberin son kısmında, 'Gördüğümüz her anlamlı işin Başkan V. V. Putin'in ismi ve faaliyetleriyle bağlantılı' deniliyor. Kitapta Putin'in 'ayyaş ve hastalıklı' selefi Boris Yeltsin'e gönderme yapılarak, 'Putin, enerjik ve sağlıklı bir kişi bu pozisyona geldiğinde, başkanın gücünün ne kadar büyük olduğunu açıkça gösterdi' ifadeleri kullanılıyor. Stalin'i ise 'acımasız ama SSCB'nin en başarılı lideri' diye niteleyen kitapta Putin'in 'otoriter' olup olmadığına dair öğrenciler arasında tartışmalar öneriliyor.
'ABD çöküşün eşiğinde'
'Sosyal Etütler; 21. Asırda Dünya' adlı ikinci rehberse ABD'yi hedef alıyor. 2004'te Ukrayna'daki 'turuncu devrim'i Putin'in gözüyle yorumlayıp, 'Amerikan komplosu' diye niteleyen kitap, 'Ukrayna'da sahte gerilim yaratıldı ve devrim senaryosu hazırlandı' tespitini yapıyor. Kitabın bir yerinde '1990'ların başında ABD küresel emperyal olmaya çalıştı. Bir emperyaliste payanda olan temel prensip böl ve yönettir. Bu yüzden ABD'nin stratejilerinden biri Rusya'yı eski Sovyet cumhuriyetlerinden tecrit etmekti. Ama ABD çöküşün eşiğinde, çünkü beyaz, siyah ve Latinleri tek millette birleştiremedi' deniliyor. (Washington Post)