Putin Rus kiliselerini de barıştırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Rus Ortodoks Kilisesi'ndeki tarihi bölünmüşlüğün sona erdiğini görmek de nasip oldu.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Rus Ortodoks Kilisesi'ndeki tarihi bölünmüşlüğün sona erdiğini görmek de nasip oldu. 1917 Bolşevik Devrimi sonrası Ortodoks Kilisesi'nden kopan Çarlık yanlılarının kurduğu sürgündeki kilise, 80 yıl sonra ana kiliseyle ilişkileri yeniden tesis etti. Stalin'in havaya uçurduğu Moskova'nın en büyük altın kubbeli katedrali olan Kurtarıcı İsa'daki törende, Rus Patriği 2. Aleksi ile New York merkezli Rus Ortodoks Kilisesi Metropoliti Laurus, tarihi birleşme anlaşmasını imzaladı. Ateist Sovyetler'in dindarlara zulüm politikasının enstrümanlarından KGB'nin eski bir casusu olan Putin, televizyondan canlı yayımlanan törende çar edasıyla hazır bulundu.
Putin aziz ilan edilebilir
KGB'yle işbirliğiyle suçlanan 2. Aleksi ortak kilisenin ruhani lideri olurken, eski sürgünler bölgelerinde idari kontrolü sürdürecek. İki dini lideri öperek kutlayan Putin, "Tüm Rus aleminin kayıp birliğinin tesisinde en önemli şart olan kilise birliğinin doğuşunu gerçekleştirdik. Rusya'nın milli yükselişi, ancak halkımızın tarihi ve ruhani deneyiminin desteğiyle mümkün" dedi. Rus basını, kilisenin Putin'i ölümünden sonra aziz ilan edebileceğini yazdı.