Putin, Rus vatandaşı özel tünelle solluyor

Rus başkenti Moskova'daki trafik sıkışıklığı Spartak Moskova takımını Şampiyonlar Ligi maçına yetişebilmek için otobüsten inip metroya bindiren boyutlara varırken, Devlet Başkanı Vladimir Putin çareyi vatandaşı sollamakta buldu.

MOSKOVA - Rus başkenti Moskova'daki trafik sıkışıklığı Spartak Moskova takımını Şampiyonlar Ligi maçına yetişebilmek için otobüsten inip metroya bindiren boyutlara varırken, Devlet Başkanı Vladimir Putin çareyi vatandaşı sollamakta buldu. Putin, trafiğe takılmadan Kremlin'e varmak için Moskova'nın merkezindeki Novy Arbat caddesinin altına tünel yaptırıyor. Putin her gün Novo-Ogaryovo'daki daçasından Kremlin'e giderken tüm güzergâhın kapatılmasından bezmiş sürücüler ise bu habere sevinmedi. Çünkü dört şeritli tünelin bir şeridi tamamen Kremlin'in patronuna ayrılacak. Üstelik tünel açıldığında Novy Arbat'taki dört şeritli yol tümüyle yayalara ayrılacak.
Mimarlar, 710 milyon dolarlık Kremlin özel yolunun trafiği iyice keşmekeşe sokacağından emin. Mimarlar Akademisi üyesi Yuri Boçarov, "Trafiği idare kapasitesi tamamen düşecek. Durum daha kötüleşecek" dedi. 1960'larda yapılan Novy Arbat caddesi üzerinde gösterişli dükkân ve lokantaların yanı sıra en büyük kitapçı ve bir zamanlar ünlü Rus yazar Nikolay Gogol'ün kullandığı eski bir kilise bulunuyor. (The Guardian)