Putin 'şaka altından sopa gösterdi'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünya medyasıyla yıllık buluşmasında, ülkesinin kötüleyen imajını parlatmaya çalışırken, Batı'ya keskin yanıtlar verdi.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünya medyasıyla yıllık buluşmasında, ülkesinin kötüleyen imajını parlatmaya çalışırken, Batı'ya keskin yanıtlar verdi. 1232 gazeteciyle 3.5 saat sohbet edip espriler yapan 54 yaşındaki Putin, kendisini kötü hissettiğinde ne yaptığıyla ilgili soruyu "Labrador cinsi köpeğim Koni'ye danışıyorum. İyi tavsiyeler veriyor" diye yanıtladı. Rus lider, kahkahalar üzerine, "Eşim bana iyi bir kitap verdi, Ömer Hayyam'ın rubaileri. İçinde böyle durumlarda yardımcı olabilecek çok ilginç şeyler var. Herkese tavsiye ederim" diye ekledi.
'Gaz OPEC'i kartel olmayacak'

  • Putin, Rusya'nın İran ve diğer büyük gaz üreticisi ülkelerle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) benzeri örgüt kurabileceğini söyledi. "Gaz OPEC'i ilginç bir fikir. Düşüneceğiz. Gaz OPEC'i, temel tüketicilere enerji kaynaklarının güvenli ulaşması sorununu temel
    alarak, faaliyetlerimizi koordine edebilir" diyen Rus lider, ancak kartel olmayacağını savundu.
  • Putin, Beyaz Rusya, Gürcistan, Ukrayna'ya enerji fiyatı zammının siyasi nedenli olmadığını söyledi: "Bu cumhuriyetlere egemenlik vermekle kalmayıp 15 yıl piyasa fiyatının altında enerji sağladık. Diğer ülkelerin ekonomilerini sübvanse etmekle yükümlü değiliz. Kimse bunu yapmıyor, niye bizden talep ediliyor?"
  • Putin, ABD'nin İran'a yönelik olacağı savıyla Doğu Avrupa ülkelerine füze kalkanı yerleştirme projesine sert çıktı: "İran'ın o kadar uzun menzilli füzesi yok. Teröristlerle de balistik füzeyle mücadele edemezsiniz. Savları ikna edici değil. Proje doğrudan Rusya'yı etkiliyor, dolayısıyla bizden yüksek etkinlikte bir yanıt alacak. Topol-M kıtalararası balistik füzelerimiz her kalkanı delebilir. Tüm kalkanları etkisizleştirecek yeni sistemler geliştiriyoruz."
  • İkinci görev süresi Mart 2008'te dolacak olan Putin, anayasa uyarınca yeniden aday olmayacağını tekrarladı. "Önceden belirlenmiş bir halef olmayacak. Adaylar olacak. Seçimlerin demokratik karakterini garanti edeceğiz" diyen Rus lider, seçim kampanyasında gönlündeki adayı açıklama hakkını saklı tuttuğunu söyledi.
  • Rus lider, eşcinsel haklarını da "En büyük sorunlarımızdan biri nüfusun azalması. Ama özgürlüklüklere saygılıyım" diye yorumladı.
  • Putin, eski KGB ajanı Aleksandır Litvinenko'nun Londra'da plutonyum zehirlenmesinden ölmesi öncesi kendisini suçlamasına gelindiğinde, Litvinenko'nun önemli biri olmadığını söyledi. Cinayetin Kremlin'i karalama komplosu olduğu görüşünü de "Açıkçası komplo teorilerine inanmam" diye reddetti.
  • Putin, geçen yıl öldürülen ve Çeçen haklarını savunmasıyla nam salmış gazeteci Anna Politkovskaya'nın ise 'sert eleştirileriyle iyi birşey yaptığını' söyledi. Rus lideri basını koruma sorumluluklarını da teslim etti. (Dış Haberler)