Putin suikast ihbarına aldırmadı, İran'a gitti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran'a tarihi ziyareti büyük olaya dönüştü. ABD'yle Doğu Avrupa'ya füze kalkanı, İran'a yaptırımlar ve Kosova'nın bağımsızlığına dair tutuştuğu kavganın gölgesinde Alman Başbakanı Angele Merkel'i...

WIESBADEN - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran'a tarihi ziyareti büyük olaya dönüştü. ABD'yle Doğu Avrupa'ya füze kalkanı, İran'a yaptırımlar ve Kosova'nın bağımsızlığına dair tutuştuğu kavganın gölgesinde Alman Başbakanı Angele Merkel'i ziyaret eden Putin'in sonraki durağı İran'da suikasta uğrayacağı iddiası ortalığı karıştırdı. Dün Tahran'a bir geçeceği bir geçmeyeceği açıklanan Rus lider, spekülasyona son noktayı koydu: "Elbette İran'a gidiyorum. Güvenlik servislerinin her söylediğini dinlesem evden hiç çıkamam."
'İran liderliği ve halkını korkutamazsınız'
Wiesbaden'deki Petersburg Diyalogu'na Merkel ve son Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'la katılan Putin, İran'ın nükleer programı üzerinden koparılan krizle ilgili şu mesajı verdi: "İlerlemenin tek yolu sabırlı diyalog. Kuzey Kore'nin nükleer silahlarını bırakmaya iknasındaki gibi. İran liderliği ve halkını korkutamazsınız. Doğrudan temasla bunu yapmalıyız." Merkel'den şu yanıt geldi: "Putin'in İran'a nükleer programın şeffaflaştırılması, BM kararlarına saygı gösterilmesi mesajını vermesini bekliyorum. İran bunları yapmazsa, yeni yaptırım paketi sunulmak zorunda kalınır. Ama ilerleme fırsatı da var."
Stalin'li zirvede Roosevelt'e suikast vardı
İnterfax'ın Putin'e İran ziyareti sırasında suikast yapılacağı yönündeki haberini dün bir istihbarat yetkilisi Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamayla doğruladı. Kremlin sözcüsü Putin'in komplodan haberdar edildiğini belirtirken İran "Tümüyle temelsiz. Düşmanların ilişkileri bozmaya yönelik psikolojik savaşının parçası" tepkisini göstermişti. Kendisinden önce zırhlı aracı uçakla Tahran'a ulaştırılan Putin, 1943'te Tahran'daki ABD-Britanya-SSCB zirvesine katılan Stalin'den beri İran'ı ziyaret eden ilk Kremlin lideri oldu. Gündemi Avrupa'da Nazi Almanyası'na karşı ikinci cephe açılması olan o zirveye de, Hitler'in ABD Başkanı Franklin Roosevelt'e yönelik suikast planı damga vurmuştu. Stalin bunu engellemek için Tahran'a yedek birlik ve terörle mücadele uzmanları yollamış, daveti kabul eden Roosevelt'in Sovyet elçiliğinde kalmasıyla Nazi planı boşa çıkarılmıştı.
Putin, Hazar Denizi'ne komşu ülkeler zirvesine katılma vesilesiyle, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e konuk olarak büyük diplomatik jest yapıyor. Hamaney'in de bugüne dek gayrimüslim lider ağırladığı pek görülmemişti. Rusya, sıkı ekonomik ilişkilerinin olduğu İran'ın Buşehr'deki ilk nükleer reaktörünü inşa ediyor. (afp, aa)