Putin Suudilerle can ciğer kuzu sarması

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush yönetimini zehir zemberek eleştirdiği konuşmasının ardından soluğu aldığı ABD'nin Ortadoğu'daki baş müttefiki Suudi Arabistan'da krallar gibi karşılandı.

RİYAD - Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush yönetimini zehir zemberek eleştirdiği konuşmasının ardından soluğu aldığı ABD'nin Ortadoğu'daki baş müttefiki Suudi Arabistan'da krallar gibi karşılandı. Riyad'a ayak basan ilk Rus lideri sıfatıyla işbirliği yelpazesini alabildiğine açan Putin, İran'da nükleer reaktör inşa etmeleri yetmezmiş gibi, Tahran'a nazire nükleer enerjiye göz diken Riyad'a da işbirliği önerdi.
Kral Abdullah'ın "Kendisi devlet, barış ve adalet adamı. Bu yüzden dostluk elimi uzatıyorum" diye göklere çıkardığı Putin, "Sadık dostunuzum" yanıtını verdi. İki lider 'Irak ve Filistin başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası sorunları bütün çaplarıyla ele aldı.' Filistin'de Hamas hükümetine yönelik Batı boykotuna karşı çıkan Putin'i Ortadoğu barış sürecinde daha önemli rol oynamaya davet eden Abdullah, petrol ihracatında bir ve iki numara olan ülkelerin petrol fiyatının istikrarı için birlikte çalışmasını da istedi. Suudi Krallığı muazzam paralar yatırdığı silahlanmada ABD ile Britanya'ya bağımlılıktan kurtulmaya çalışırken, Putin Riyad'dan T-90 tipi 150 muharebe tankı alacağına dair söz kopardı. Rusya'nın altı ay içinde Suudilerin altı enformasyon uydusunu uzaya konuşlandıracağını duyuran Putin, Mi-17 helikopteri satışını da görüştü.
'Rusya İslam'a dost' mesajı
Putin, 200 Suudi ve Rus işadamının katıldığı forumda, işbirliği potansiyeli bulunan alanlar arasında 'nükleer enerji geliştirilmesi'ni de saydı. 11 Eylül sonrası ABD vizesi almakta zorlandıkları ve ABD'de suçlu muamelesi gördüklerinden yakınan Suudi işadamları da, 'krallar gibi ağırlandıkları' Rusya ve Çin'e açılmak istediklerini belirtti. Forumda "Rusya, İslam âlemiyle işbirliğini artırmada kararlı. Çok etnili, çok dinli, Müslümanlarla Hıristiyanların barış içinde birlikte yaşadığı Rusya, bu yaklaşımın Ortadoğu'daki takipçisi" diye konuşan Putin, Çeçen mezalimine ise değinmedi. Putin'e eşlik eden Tataristan cumhuriyetinin lideri Mintimir Şaymiyev'e, Kral Abdullah 200 bin dolar değerindeki 'Kral Faysal Ödülü'nü verdi. Rus işkadınlarının yer aldığı foruma Suudi kadınların katılmasına ise izin verilmedi.
Putin, ardından Katar'a geçip gaz OPEC'i önerisini görüştü. (Dış Haberler)