Putin tavsiyesi: Aman kravat yemesinler

Putin tavsiyesi: Aman kravat yemesinler
Putin tavsiyesi: Aman kravat yemesinler

Putin, bir zamanlar Rusya?nın hakkında tutuklama kararı çıkardığı Timoşenko ile müttefik oldu. FOTOĞRAF: AFP

YALTA - Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin Ağustos 2008’de Güney Osetya’ya saldırarak başlattığı savaşa Rusya’nın müdahil olması üzerine kravatını kemirirkenki görüntüsü, Rus Başbakan Vladimir Putin’in ağzında ‘tehdide’ dönüştü. 2004’te Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile Batı destekli turuncu devrimi gerçekleştiren ama sonradan yüzünü eski düşmanı Moskova’ya çeviren Başbakan Yulya Timoşenko, Yalta’da Putin’le doğalgaz krizini tatlıya bağlarken Rus lider, eşzamanlı olarak Kiev’de Yuşçenko’ya konuk olan Saakaşvili’ye kravatını hatırlattı. Timoşenko ile ortak basın toplantısında Putin, Yuşçenko’nun savaşta silah desteği sağladığı Gürcü liderine vereceği akşam yemeğiyle şöyle dalga geçti:
“İki başkan akşam yemeğinde buluşacaklarsa bunu kravatsız yaparlarsa daha iyi olur. Kravatlar bugünlerde pek pahalıya patlıyor. Hah! Ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Yuşçenko’nun misafiri kravatını yiyip bitirebilir.” Putin’in sözleri yetkililer ve gazetecileri kahkahaya boğdu. Timoşenko da meseleyi alttan almaya çabalasa da akşam yemeğini kastederek “Vladimir Vladimiroviç, ben kesinlikle kravat olmadan ev sahipliği yapardım” dedi. Putin burada da durmayıp Yuşçenko ile Saakaşvili’nin konuşacak ‘çok şeyleri’ olduğunu belirterek “Savaşçılar geçmişi ve yitirdikleri eski savaşları yâd ettiler” diye ekledi.
Putin, Timoşenko ile 2004’te raydan çıkan ilişkileri tamir ederken Ukrayna’da 17 Ocak’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimini anmadan seçmene mesaj da verdi: “Bizim için Timoşenko hükümetiyle çalışmak çok daha rahat.” (afp)