Putin'e göre muhalifler Batı destekli çakallar

Bush yönetiminin askeri hamlelerine karşı misilleme çıtasını sürekli yükselten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 Aralık'taki meclis (Duma) ve marttaki başkanlık seçimi öncesi halkına da mesaj yolladı.

MOSKOVA - Bush yönetiminin askeri hamlelerine karşı misilleme çıtasını sürekli yükselten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 Aralık'taki meclis (Duma) ve marttaki başkanlık seçimi öncesi halkına da mesaj yolladı. Moskova'da bir spor salonunda düzenlenen Putin Destekçileri Forumu'nda 5 bin gence seslenen Rus lider, "Gelecek aylarda devletin üst düzey liderliği toptan yenilenmiş olacak" dedi. Anayasaya göre üst üste üç kez devlet başkanı seçilemeyen Putin'in planları arasında, meclis seçiminde Birleşik Rusya Partisi'nin bir numaralı adayı olarak başbakan koltuğuna geçmek de var.
'Batı'dan öğrenmişler'
Geçişin sorunsuz olması amacıyla taraftarlarını meclis seçiminde zafer kazanmak için çalışmaya çağıran Putin, muhalifleri ise 'çakal'a benzetip, Batı'nın mali desteğiyle karışıklık çıkarıp ülkeyi zayıflatmaya çalışmakla suçladı: "Maalesef ülkemizde yabancı elçiliklerin önünde çakal gibi dolaşan insanlar var. Yabancıların finanmanına bel bağlıyorlar. Bunlar zayıf ve hasta bir Rusya, yolunu kaybetmiş ve bölünmüş bir toplum istiyor. Sokaklara dökülmek istiyorlar. Bunu Batılı uzmanlardan öğrenmişler. Komşu cumhuriyetlerde eğitilmişler. Şimdi de provokasyon yaratma peşindeler."
Böylece Gürcistan ve Ukrayna'da Batı destekli halk darbeleri sonrası yaşanan istikrarsızlığa dokunduran Putin, kendi döneminde çoğu ya sürgüne ya da hapse giden Rus oligarkları da andı: "İntikam almak, iktidara dönmek, etki alanlarını yine ele geçirmek, yolsuzluk ve yalana dayalı oligark rejimini yeniden tesis etmek istiyorlar."
Putin'in simsiyah kıyafetiyle boy gösterdiği podyum, Rus bayrakları ve 'Putin'in zaferi bizim zaferimizdir', 'Rusya'ya inanıyoruz, kendimize inanıyoruz' yazılı pankartlarla donatıldı. Etkinliği, Birleşik Rusya ile Putin'in ulusal lider yapılması hedefiyle kurulan Putin İçin Hareketi düzenledi. Anketler, seçimde Birleşik Rusya'ya yüzde 67 oranında oy biçiyor. Parlamento dışı kalması beklenen liberal parti Yabloko'nun lideri Grigory Yavlinsky, "Seçimler otoriter/totaliter devletten Putin'in ömür boyu başkanlığının yolunu açacak yarı diktatörlüğe geçişin ilk adımı olacak" yorumu yaptı. Başbakan Yardımcısı Dimitri Medvedev ise, Putin için anayasanın dışında yeni bir rol yaratılmayacağını söyledi.