Putin'i halkı ABD'ye karşı söyletti

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin yıllık geleneksel halkın sorularını yanıtlama seansında ABD'nin küresel politikalarını eleştiri bombardımanına tutarken, Rusya'nın bu yüzden güçlü olması gerektiğini belirtti.

MOSKOVA - Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin yıllık geleneksel halkın sorularını yanıtlama seansında ABD'nin küresel politikalarını eleştiri bombardımanına tutarken, Rusya'nın bu yüzden güçlü olması gerektiğini belirtti. Aralıktaki meclis seçimine adaylığını koyan, başbakan olmaktan söz eden ve marttaki başkanlık seçimiyle o koltuğu bırakacak olan Putin'in halkın telefonla yönelttiği soruları üç saat cevaplaması radyo-televizyondan canlı yayımlandı.
'Siyasi erotika'
Sibirya'dan arayan bir işçi, eski ABD dışişleri bakanlarından Madeleine Albright'ın "Sibirya'da tek ülkeye ait olamayacak kadar çok doğal kaynak var" sözünü hatırlatıp Putin'e gol attırdı: "Bu sadece kendini tatmine yönelik bir siyasi erotika. En iyi örnek Irak. Muazzam petrol kaynağı olan ama kendini savunamayacak güçte bu küçük ülkede olanlara bakın. Ateş etmesini öğrendiler ama asayiş getirmesini öğrenemediler. Bir despot rejimini siyasi haritadan silebilirsiniz, ama bir halkla savaşmak tümüyle anlamsız. Tanrıya şükür, Rusya Irak değil. Rusya'nın hem kendi topraklarında hem dünyanın başka yerlerinde kaynaklarını ve çıkarlarını savunmak için yeterli gücü ve araçları var."
Irak işgalinin amacını "Petrol üzerinde kontrolü sağlamak" diye özetleyen Putin, ABD'den kesin çekilme takvimi vermesini isteyip "Ebediyen işgal gücü tutmak kesinlikle kabul edilemez" dedi.
'Yeni nükleer silah yolda'
Nükleer füze üssünden bir askerin sorusu üzerine gelecek yıl yeni nükleer denizaltı inşa edeceklerini söyleyen Putin, "Tümüyle yeni bir nükleer silah yapmayı da planlıyoruz. Görkemli planlarımız var, hepsi gayet gerçekçi" dedi.
Rus lider, dün RS-12M Topol tipi bir kıtalararası balistik füzenin başarıyla denenmesinden ötürü Rus ordusunu, önceki gün İngiltere karşısında alınan 2-1'lik tarihi galibiyetten ötürü de milli futbol takımını kutlamayı ihmal etmedi.
Rusya'nın en batı ucu Kaliningrad'dan gelen, ABD'nin Doğu Avrupa'ya konuşlandırmayı planladığı füze kalkanıyla ilgili soru üzerine, Bush yönetiminin Rus önerilerini değerlendirdiğini anlatan Putin, ekledi: "Ama Rus görüşü hesaba katılmadan karar verilirse, Rus vatandaşlarının güvenliğini garantilemek için kesinlikle misillemede bulunuruz, silahlarımızı yeniden konuşlandırırız" dedi.
'Tek yol İran'la diyalog'
ABD'nin İran politikasına "Tehdit, yaptırım ve hatta güç kullanımından ziyade ülkelerin liderleri arasında doğrudan diyalog hep başarıya giden en kısa yol" diye salvo atan Putin, salı günkü tarihi Tahran ziyareti öncesi suikast ihbarı yapılmasını da "Ziyaretimi mahvetme girişimi" diye yorumladı.
'Sirkteki ayı gibi'
Kazan'dan siyasi geleceğiyle ilgili gelen soru üzerine "2008'de Kremlin'de başka biri olacak" diyen Putin, halefinin şimdiki istikrarlı politikaları değiştirmemesi ve meclisteki dengenin sürmesi gerektiğini söyledi. Almanya'da KGB ajanıyken Almanca öğrenmesiyle "Beş yılda ortalama kabiliyetli herkes yabancı dil öğrenebilir. Tıpkı sirke girip bisiklete binmeyi öğrenen ayı gibi" diye dalga geçen Rus lider, hâlâ düzenli İngilizce egzersiz yapmasını "Dünya liderleriyle her şeyi çevirmenler önünde konuşamazsınız" diye açıkladı.
Putin, Rusya'yı sistematik krizden çıkarma çalışmalarını, eski ABD başkanlarından Franklin D. Roosevelt'in ülkesini 1930'ların ekonomik krizinden çıkarırken uyguladığı Yeni Anlaşma'ya benzetti. Rus liderin eleştirileri üzerine Beyaz Saray sözcüsü Irak'ta verim almaya başladıklarını ve Irak yönetimi istediği için ülkede kaldıklarını savundu. Putin, İran yüzünden apar topar Moskova'ya giden İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le de görüştü. (Dış Haberler)