Putin'in esin kaynağı Büyük Katerina sahnelere dönüyor

Vladimir Putin'in devlet başkanlığında yeniden dünya gücü olan Rusya, eski devlet büyüklerini onore etmeyi de ihmal etmiyor. 18. yüzyılda 34 yıl tahtta kalıp iktidarı ve renkli aşk hayatıyla Rusya'ya damgasını vuran Çariçe 2. Katerina yeniden sahnede.

MOSKOVA - Vladimir Putin'in devlet başkanlığında yeniden dünya gücü olan Rusya, eski devlet büyüklerini onore etmeyi de ihmal etmiyor. 18. yüzyılda 34 yıl tahtta kalıp iktidarı ve renkli aşk hayatıyla Rusya'ya damgasını vuran Çariçe 2. Katerina yeniden sahnede. Ancak bu kez Rus besteci Sergei Dreznin'in müzikalinde.
Ruslar, Kırım'ı Rus topraklarına katıp Osmanlı'ya kök söktürmüş Büyük Katerina'nın, gişe rekoru kırdıracak bir Hollywood filmi için biçilmiş kaftan niteliğindeki cinayet, güç, entrika ve şehvet dolu hayatını 21 Nisan'dan itibaren sahnede izleyebilecek. Dreznin'in bizzat yönettiği ve Katerina'nın 'Alman prensesliğinden Rus çariçeliğine' hikâyesini konu alan müzikal, büyüklük namına yaraşır şekilde tasarlanmış: Tam kadro senfoni orkestrasının yanı sıra, 45 kişilik hem şarkıcı hem oyuncu kadrosu, bale dansçıları ve bir rock grubu da yer alıyor.
Osmanlı'nın canını Kırım'la yakmıştı
Evliliğinde hiçbir zaman mutlu olamayan Büyük Katerina çok sayıda aşk yaşadı ve bir ayaklanmayla tahttan indirilen kocası 3. Petro'nun idamından sonra çariçe ilan edildi. Katerina zamanında Rusya batı ve güneye genişledi, Osmanlı'ya karşı özellikle Kırım'da önemli zaferler kazanıldı. İlk defa Müslüman bir Osmanlı toprağının Hıristiyanlara geçmesi anlamına gelen Kırım'ın kaybı, Osmanlı için hezimet olurken, Rusya Karadeniz'de donanma kurma imkânını elde etti Dolayısıyla müzikalin bir aryası, 'Kuzey Buz Denizi'nden Kırım kıyılarına' uzanan çarlık sınırlarını anlatıyor. Dreznin, Katerina'nın gücünü, "Avrupa'nın hiçbir yerinde ona danışmadan tek bir top bile ateşlenemezdi" diye aktarıyor.
Siyasi muhaliflere göz açtırmayan, otoriter Katerina, 'aydın despot' tanımlamasının ilk örneklerinden biri. Putin'in baş ideoloğu Vladislav Surkov'un Kremlin'in 'egemen demokrasi' kavramını ortaya atmadan önce birkaç Katerina biyografisi okumuş olduğu da söyleniyor. Aydınlanma fikirlerine ilgi duyan çariçe, dönemin Fransız filozofları Voltaire, Diderot ve D'Alembert ile yazışmış. 1764'te Avrupa'dan aldığı 250 tabloyu sergilemek için St. Petersburg'da kurduğu Hermitage Müzesi, bugün dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden.
Rusya ondan sonra kadın lider görmedi
1710-11'deki Prut Savaşı'nda Baltacı Mehmet Paşa'yla anlaşma yapan Çariçe I. Katerina'yla karıştırılmaması gereken 2. Katerina, cinsel cazibede adaşını aratmamış. Çariçeliği sırasında tekrar evlenmeyen Katerina'nın en meşhur ilişkisi Prens Grigory Potemkin'le olmuş. Katerina'yı oynayan 23 yaşındaki şarkıcı ve TV sunucusu Maria Vinenko bu durumu doğal karşılıyor: "Bazıları onu çok âşığı olduğu için eleştiriyor. Ama bana göre bu şaşırtıcı değil. Güçlü kadın için bir erkek bulmak her zaman zordur. O güçlü, cesur, zeki, önemli bir kadındı ve ondan daha güçlü bir erkeğe ihtiyacı vardı."
İzleyicileri 'erotik gerilimin duyulmamış sahneleri' ve yatak odası düetlerinin beklediğini aktaran Dreznin, bunun Moskova'da sahnelenecek Rus tarihini konu alan ilk müzikal olacağını söylüyor. 2. Katerina'nın beyin kanaması sonucu öldüğü 1796'dan beri kadınlar tarafından yönetilmeyen Rusya'nın bugün bile 85 bölgesinden yalnızca biri, bir kadının yönetiminde. (Independent)