Putin'in halefinden güvence: Avrupa'ya aitiz

Kremlin'e vedasına dokuz ay kalan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sekiz yıllık iktidarında ülke ekonomisinin yaşadığı patlamayı göstermek için memleketi St.Petersburg'da düzenlediği görkemli bir ekonomi forumuyla caka satıyor.

ST.PETERSBURG - Kremlin'e vedasına dokuz ay kalan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sekiz yıllık iktidarında ülke ekonomisinin yaşadığı patlamayı göstermek için memleketi St.Petersburg'da düzenlediği görkemli bir ekonomi forumuyla caka satıyor.
Dün başlayan 11. Uluslararası Rus Ekonomi Forumu'na Ukrayna, Kazakistan, Ermenistan ve Azerbaycan devlet başkanları ile eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder dahil 60 ülkeden 6 bin kişi katılıyor. Kremlin, BP ve Shell gibi petrol devlerine çevre kurallarına uymadıkları gerekçesiyle kapıyı göstermişken ve Rus demokrasisinin raydan çıktığı eleştirileri bitmezken, Putin'in halefi sayılan Başbakan Birinci Yardımcısı Sergey Ivanov forumun açılışında bambaşka bir tablo çizdi:
"Dünyayla bütünleşme ve açıklık stratejisinin alternatifi yok. Rus halkı demokrasi, açıklık ve girişim özgürlüğü lehine tarihi seçimini yapmıştır. Bundan geri dönüş yok. Rusya Avrupa medeniyetinin vazgeçilmez bir parçası. Avrupa'nın kültürel ve ahlaki değerleri bizim değerlerimizdir."
Schröder övgü düzdü
'2020'ye doğru Rusya perspektifi' sunma amacındaki forumda BP, Chevron, Coca-Cola, Deutsche Bank, Gaz de France, Deloitte ve Mittal Steel gibi devlerin temsilcileri İvanov'a kulak kesilirken, Baltık Denizi'nin altından Avrupa'ya uzanan doğalgaz hattını yönlendiren Schröder, Rusya'ya kefil oldu: "Soğuk Savaş bitti. Rus liderleri Avrupa istikametinde. Rusya artık 1990'ların zayıf ortağı değil. Hem ekonomik hem siyasal olarak kendine güveniyor. Bu Avrupa için iyi bir şey. Onlarca yıldır Rusya enerjide hep güvenilir ortaktır." Putin'i diktatörlükle suçlayan eski satranç şampiyonu Garry Kasparov'un liderliğindeki Öteki Rusya ise, delegelere muhalif sesini duyurmak için protesto gösterisi yaptı. (Dış Haberler)