Putin'in köpeği uydu takibinde

Koni kaybol-masın...

Rusya Sovyet-ler'den kalma uydudan yön belirleme sistemini diriltti, sistemin ilk görevi Putin'in köpeği Koni'yi izlemek!

MOSKOVA - Rusya'nın yeniden dünya gücüne dönüşmesinin bir başka göstergesi de Sovyetler'den kalma uydudan yön belirleme sisteminin diriltilmesi olurken, Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesi gibi köpeğinin de yolunu kaybetmesi ihtimalini dert edinip uzaydan izlemeye karar verdi. Dün üç uydusunun daha fırlatıldığı Rusya'nın Küresel Navigasyon Uydu Sistemi (GLONASS) o kadar gelişecek ki, Putin dünya liderleriyle ikili görüşmelerinde bile yanından ayırmadığı sevgili siyah labrador köpeği Koni'sini bu sisteme bağlı tasma takarak sürekli gözetim altında tutabilecek.
Haberi, önceki gün kabine toplantısından çıkan Başbakan Birinci Yardımcısı Sergey İvanov patlattı. Gazetecilere kabineyi GLONASS'la ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini belirten İvanov, Putin'in hemen "Köpeğim Koni fazla yoldan sapmasın diye onu izleyebileceğim sistemi ne zaman satın alabileceğim" diye sorduğunu aktardı. İvanov da, köpek ve kedilerin uydu bağlantısı sayesinde yerini tespit eden tasmaların Temmuz 2008'de dükkânlarda satışa hazır olacağını Başkan Putin ve giderek zenginleşen Rus halkına müjdeledi.
İki yılda 24 uydu devrede olacak
Sovyetler Birliği zamanında geliştirilen ve Rusya'nın artan petrol gelirleri sayesinde canlandırılan GLONASS, ABD'nin GPS (Küresel Yer Belirleme Sistemi) ve Avrupa'nın Galileo'suyla rekabet ediyor. Hem askeri hem sivil amaçlı GLONASS'ın ihtiyaç duyduğu uydulardan üçü daha dün gece Kazakistan'ın Baykonur üssünden Proton-M füzesiyle uzaya fırlatıldı.
GLONASS'ın emrinde Rus topraklarının haritasını çıkaran uydu sayısı böylece 18'e çıktı. Küresel alanda 2010 itibarıyla hizmete girmesi için gereken 24 uydu ise 2009'a kadar tamamlanacak. Hükümet, GLONASS için 2006'da 180 milyon dolar, 2007'de 380 milyon dolar bütçe ayırmıştı.
1976'da geliştirilmeye başlayan GLONASS'ın hedefi 1991 itibariyle bütün yerküreyi gerçek zamanda izleyebilmekti. 1982'den itibaren sayısız roket denemesinin ardından uyduları 1995'te tamamlanan sistem, Rus ekonomisinin tepetaklak olması yüzünden çöktü. Putin ise, 2000'de iktidara geldikten sonra dünyayı gözetleyecek sistemi öncelikleri arasına aldı.
Seçim yolunun taşları döşeniyor
Anayasa gereği üst üste üç kez başkanlık yapamadığından marttaki başkanlık seçiminde yarışamayacak Putin'in 'Rusya'nın yolunu şaşırmaması' için aldığı önlemler çerçevesinde halefi gösterdiği diğer Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Medvedev de boş durmuyor. Putin'in 'ulusal öncelik' dediği eğitim, tarım, konut ve sağlık hizmetlerinden sorumlu Medvedev, dün bu alanlardaki projelere gelecek yıl daha fazla para harcayacaklarını duyurdu. Hiç seçimle görev almamış bürokrat Medvedev, 2005'ten beri halk arasında tanınır biri olmasını sağlayan toplumsel projelerle ilgili bu yıl harcadıkları 230 milyar rubleyi gelecek yıl 300 milyar rubleye (8.4 milyar avro) çıkaracaklarını belirtti. Putin'in de şubatta memur maaşlarına yüzde 14, askerlere yüzde 18 zam vaat etmesinden sonra, marttaki başkanlık seçiminin sonucunda sürpriz beklenmiyor. (Dış Haberler)