Putin'in leoparlarla dansı

Putin'in leoparlarla dansı
Putin'in leoparlarla dansı

Güneş gözlüğünü çıkarıp kafese yaklaşan Putin, kendisine diş gösteren leoparları ?Güzel oğlum, güzel oğlum? diye sevdi. FOTOĞRAFLAR: AFP

Rus lider, soyu tükenmekte olan iki pers leoparını vahşi doğaya bıraktı. Putin, hayvanları hediye eden Türkmen lideri arayıp 'Muhteşemler, çok güzeller' dedi

MOSKOVA - Medyatik Rusya Başbakanı Vladimir Putin, soyu tükenmekte olan Sibirya kaplanlarına çip takmasından sonra, bu kez de aynı akıbetle karşı karşıya olar Pers leoparlarından ikisini doğaya bıraktı.
Putin, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbangulu Berdimuhammedov’un hediye ettiği iki leoparı, güneydeki Soçi’deki yeni yetiştirme merkezinde doğaya saldı. ‘Sert adam’ şovu yapmayı seven Rus lider, güneş gözlüklerini çıkarıp kafesin içindeki erkek leopara yaklaştı. Kendisine diş gösteren leoparları “Güzel oğlum, güzel oğlum” diye seven Putin, cep telefonuyla Türkmenistan liderini arayıp “Şu an gönderdiğiniz leoparlara bakıyoruz. Muhteşem hayvanlar, çok güzeller” diyerek hayranlığını ifade etti.
Bir leoparın hırlayıp dışarı çıkmak istememesi üzerine biraz stres olan judocu lider, ikincisinin de kafesi terk edip ormana gitmesinin ardından gazetecilerle korumalarının bulunduğu yere çevik bir hamleyle zıpladı. Leoparların arkalarından “Güle güle” diye seslenen Rus lider, gazetecilere dönüp, “Onlarla ortak bir lisan yakaladık. Beni anladılar” dedi.
Geçen yıl soyları tükenmesin diye Sibirya’daki kaplanlara uzaktan izleme çipleri yerleştiren Putin, Kafkasya leoparı olarak da bilinen Pers leoparlarının bölgede yeniden canlandırılması için Soçi’de yetiştirme merkezi açmıştı. Leoparların sayısının altı yıl içinde 30-50’ye ulaşması hedeflenirken, çevre uzmanları 2014 Kış Olimpiyatlarına hazırlanan Karadeniz kıyısındaki Soçi’de inşaatların doğal yaşamı tehdit ettiği uyarısı yapıyor. (Reuters)