Pyongyang'ın nükleer kumarı

Pyongyang'ın nükleer kumarı
Pyongyang'ın nükleer kumarı
Komünist Kuzey Kore, önce iki füze denemesi, ardından yeraltında Hiroşima ve Nagazaki ile kıyaslanan nükleer deneme gerçekleştirdi. Başta Güney Kore ve Japonya tüm uluslararası toplum alarmda. Obama dünyayı 'eyleme' çağırdı

SEUL - Enerji yardımı karşılığı nükleer programından vazgeçmeye yanaşsa da geçen ayki ‘füze denemesi’ kınanınca altılı görüşmelerden çekilen Kuzey Kore, dün nükleer bomba deneyerek uluslararası toplumu alarma geçirdi. 2006’dan sonraki ikinci nükleer deneme, ABD Başkanı Barack Obama’nın silahsızlanmaya yönelik iyimserlik havası yaratmasının ardından gelirken, Kuzey Kore’nin bununla yetinmeyip üç füze de denediği kaydedildi. Sert çıkan ABD yönetimi, ‘savaşçı’ olmakla suçladığı Pyongyang’a karşı uluslararası eylem çağrısı yaptı. 

Büyüklüğü 5 civarı

Pyongyang, dün sabahki denemeyi ‘Nefsi müdafaa ve nükleer caydırıcılığı güçlendirmek için yeraltında başarılı bir deneme yapıldı’ diye duyurdu.Viyana merkezli  Nükleer Deneme Yasağı Anlaşması Örgütü denemenin gücünün 2006’da 1 kiloton olan büyüklükten bir parça daha kuvvetli olarak verdi. Ancak Rusya, denemenin gücünü 20 kiloton olarak açıkladı. Bir kiloton 1000 ton TNT’ye eşit. Örgüt denemenin yarattığı sarsıntıyı Richter ölçeğiyle 4.52 olarak açıklarken, 2006’da bunun 4.1 olduğunu belirtti. Ancak Kore Savunma Analiz Enstitüsü’den Baek Seung-Joo yeni bombanın gücünü ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı bombalarla kıyasladı. Güney Kore, yer sarsıntısından hareketle denemenin kuzeydoğudaki Kilju’da yapıldığı tahminini yürütürken, Pyongyang’ın denemeyi önceden ABD ve Çin’e haber verdiği belirtildi.
Güney Kore ayrıca komşusunun saatler önce yerden havaya kısa menzilli üç füze denediğini savundu. Kuzey Kore 5 Nisan’da Musudan-ri’dan uzun menzilli Taepodong-2 füzesi fırlatıp ‘uzaya uydu yolladığını’ savunmuştu.
BM Güvenlik Konseyi Japonya’nın çağrısı ile dün acilen toplanırken uluslararası toplumdan ‘derinden endişeliyiz’ beyanları sökün etti. Kuzey Kore’nin ‘dünyaya umarsızca meydan okuduğunu’ söyleyip son denemelerini sert bir dille kınayan ABD Başkanı Obama, “Uluslararası toplum yanıt için eyleme geçmeli” çağrısı yaptı. Obama, Pyongyang’a karşı koymak için müttefiklerle çalışacaklarını ekledi. ABD Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen da Pyongyang’ın salt komşularını değil ABD’yi de tehdit ettiğini söyleyip “Giderek savaşçı hal alıyorlar” diye yakındı. 

Türkiye de kınadı

Genelde Pyongyangı’ı gözeten Çin yönetimi bu kez denemelere “Tereddütsüz biçimde karşıyız” açıklaması yaptı. Rusya denemeyi, ‘silahsızlanma çabalarına darbe’ diye niteledi. İki ülkede  Pyongyang’ı altılı müzakerelere dönmeye çağırdı. Türkiye de BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olarak, Kuzey Kore’yi kınayıp, ‘barış ve güvenliği teşvik edici adımları ivedilikle atmaya’ çağırdı. (Dış Haberler)