Rafsancani: ABD yaralı kaplan

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin İran'a karşı 'tüm seçenekler masada' söylemine "Nükleer programda geri vites yok" yanıtı veren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad hem reformcu hem de...

TAHRAN - ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin İran'a karşı 'tüm seçenekler masada' söylemine "Nükleer programda geri vites yok" yanıtı veren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad hem reformcu hem de muhafazakârların krizi tırmandırdığı suçlamasıyla karşılaştı.
Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, "Yaralı kaplan ABD'ye karşı uyanık olunmalı" uyarısı yaptı. Düzenin Yararını Teşhis Heyeti Başkanlığı beş yıl uzatılan Rafsancani, ABD'nin Irak ve Afganistan'ı büyük bedel ödeyip işgal ettiğini, ama yaptığı tek şeyin İran'ın düşmanları Taliban ve Saddam rejimlerini devirmek olduğunu anımsatıp şöyle dedi: "Girişimlerinin İran'ın çıkarlarına hizmet ettiğini artık kabul ediyorlar. Öfkelerinin sebebi budur. Bu yüzden alarmda olmalıyız. Onlar tıpkı yaralı bir kaplana benziyor." Nükleer başmüzakereci Ali Laricani de nükleer meselenin tabu olmadığını, çözüm için müzakereye açık olduklarını söyledi. BM Güvenlik Konseyi ikinci yaptırım paketini istişareye başlarken, Çin sadece barışçı çözüme atıf yapan bir karara geçit vereceklerini duyurdu. (Dış Haberler)