Rafsancani siyasette yeniden doğuyor

İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın 2005 seçiminde ezip geçtiği ılımlı muhafazakâr kanadın temsilcisi eski Cumhurbaşkanı Ayetullah Ali Ekber Rafsancani dün dini lideri denetleyen...

TAHRAN - İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın 2005 seçiminde ezip geçtiği ılımlı muhafazakâr kanadın temsilcisi eski Cumhurbaşkanı Ayetullah Ali Ekber Rafsancani dün dini lideri denetleyen Uzmanlar Meclisi'nin başkanlığına seçilerek yeniden güç kazanırken, ilk iş olarak 'ABD'den gelebilecek olası tehditlere karşı uyanık olunmalı' çağrısı yaptı.
73 yaşındaki ılımlı lider Uzmanlar Meclisi'nin açılışında, "ABD nükleer konuyu büyük bir mesele yaptı ve kamuoyunu seferber ediyor. Büyük Ortadoğu Planı hâlâ masada" dedi. "Tehditler yüzünden dini liderin milli birlik ve İslamiyet'i bir arada tutma çağrılarına dikkat kesilmeliyiz" vurgusu yapan Rafsancani, "Şii karşıtı dalga başlattılar, bu yüzden tuzaklarına düşmemek için çok dikkatli olmalıyız" diye konuştu. Rafsancani, böylece önceki gün 'mühendislik mesleğindeki becerisi' ve 'Allah'a olan inancı' sayesinde ABD'nin İran'a saldıramayacağını hesapladığını söyleyen Ahmedinecad'ın tam tersi bir görünüm sergiledi. Rafsancani, konuşmasının ardından yapılan gizli oylamada 86 üyeli mecliste 41 oy alarak, dördüncü dönem başkanı seçildi. Anayasayı Koruyucular Konseyi Başkanı muhafazakâr rakibi Ayetullah Ahmed Cenneti 34 oyda kaldı.
Rafsancani'nin Uzmanlar Meclisi'nin başına geçmesi, Ahmedinecad'a darbe olarak yorumlandı. Zira 27 yıl önce kuruluşundan iki ay önceki ölümüne dek Ayetullah Ali Meşkini'nin başında bulunduğu Uzmanlar Meclisi, anayasaya göre, en üst makam olan dini lideri seçme, denetleme ve göreve devam edip etmeyeceğine karar verme yetkisini haiz. Hükümet ve AKK arasında anlaşmazlıklara bakan Düzenin Yararını Teşhis Konseyi başkanlığını da yürüten Rafsancani'nin son zaferi 2005'teki seçim yenilgisi sonrası yeniden sahneye çıkışına yoruluyor. Rafsancani, temmuzda İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Humeyni'nin 'Amerika'ya ölüm' sloganından vazgeçmek istediğini ancak koşulların buna izin vermediğini söyleyerek Tahran'da tartışma yaratmıştı.