Rafsancani'den rejime mühim uyarı

Rafsancani'den rejime mühim uyarı
Rafsancani'den rejime mühim uyarı

*Rafsancani hutbesinde, İslam ile cumhuriyetin ayrılamayacağını söyledi.
*Tahran Üniversitesi?nin dışında Musavi yanlısı sloganlar atan göstericiler dağıtıldı. FOTOĞRAFLAR: AP, AFP

İran'da ezilen muhalefet seçimlerden bir ay sonra sesini yükseltti. Musavi ve Kerrubi'nin de katıldığı cumada, hutbeyi veren Rafsancani, Hamaney'e 'Halk şüpheli, krizi güven tazeleyerek bitir' mesajı verip, tutuklanan muhaliflerin bırakılmasını istedi. Ama polis ve Besiçler göstericilere acımadı

TAHRAN - İran’da dini lider adına toplumsal ve siyasal konularda en tepeden mesajların verildiği cuma namazlarında kürsü bu kez 12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarına karşı itirazları şiddetle bastırılmış reformcu cephedeydi. Refomcu cephenin adayı Mir Hüseyin Musavi’nin arkasındaki asıl güç olan eski Cumhurbaşkanı Haşişi Rafsancani, dün Tahran Üniversitesi’ndeki cuma hutbesinde rejimin selameti açısından dini liderlik makamı ve güvenlik güçleri dahil rejimin tüm aktörlerine ağır eleştiriler yöneltmekten kaçınmazken, refomcular cuma vesilesiyle bir kez daha meydana inse de bastırılmaları uzun sürmedi.
19 Haziran’da Hamaney’in bizzat kıldırdığı cuma, seçimin galibi Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a destek gösterisine dönüşmüşken, dün aynı mekânda reformcular gürledi. Rejimin ‘subabı’ Uzmanlar Konseyi Başkanı Rafsancani, krizden çıkmak için seçimle ilgili halkın şüphelerinin giderilmesini, tutukluların bırakılmasını ve medyaya baskıya son verilmesini isteyip, “Şüphe büyük bir musibettir. Biz bir aileyiz. Umarım bu hutbeyle krizden selametle geçeriz” vurgusu yaptı.

‘Humeyni silah kullanmamıştı’
Musavi ve diğer refomcu aday Mehdi Kerrubi’nin de katıldığı cumada yüzbinlerce insana, “Halk yoksa, oyları yoksa hükümet İslami değildir. Hepimiz zarar gördük. Şüpheleri olduğunu söyleyen büyük oranda akıllı insan var. Kaybolan güveni geri getirmek kutsal bir görev” diye seslenen Rafsancani, dini lider için önceliği ‘güveni tamir’ olarak koydu. Rafsancani halka karşı silah atan güvenlik güçlerine “Devrimin her gününe katıldım.  İmam Humeyni savaşta bile silahların kullanılmasını istemedi” diye çıkıştı.
Rafsancani ‘İslamcı/cumhuriyetçi’ ayrışmasına da “İslam ve cumhuriyet birbirinden ayrılırsa devrim korunamaz. İslam olmazsa yoldan çıkarız, cumhuriyet olmazsa başaramayız” sözleriyle karşı çıktı. “Herkes yasalar çerçevesinde akıllıca müzakere etmeli. Kardeşçe oturup konuşmalı, birlik olmalı” diyen Rafsancani, en az 20 kişinin öldüğü gösterilerde tutuklananların bırakılmasını istedi: “Bu kadar insanı hapiste tutmaya ne hacet! Bırakalım ailelerine kavuşsunlar. Düşmanların kınamasına, gülmesine ve plan kurmasına izin vermeyelim.” Rafsancani’nin kızı Faize de kısa süreliğine gözaltına alınmıştı. 

‘Kerrubi saldırıya uğradı’
Bu sözler yeşil bandanalı cemaat tarafından ‘Musavi, Musavi, senden yanayız’ ve Ahmedinecad’ın destekçilerine atfen ‘Rusya’ya ölüm, Çin’e ölüm’ sloganlarıyla kesildi. Ancak  cuma alanının dışında kardeşlik yoktu. Üniversitenin civarında onbinlerce Musavi taraftarı ‘Diktatöre ölüm’, ‘Darbe hükümeti, istifa’, ‘Özgürlük’ sloganları eşliğinde gösteri yaparken polis ve Besiç milisleri plastik mermi ve gözyaşartıcı bomba kullanmaktan kaçınmadı. Tanınmış kadın hakları savunucusu Av. Şadi Sadr dahil en az 17 kişi tutuklandı. İtimadı Milli gazetesi Kerrubi’nin Tahran Üniversitesi’ne gelirken yolda dedektiflerin saldırısına uğradığını yazdı. (ap, afp, Reuters)