Rahman: Hacca gitme, bağış yap

DUŞANBE - Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, derin ekonomik krize azcık derman olsun diye hacı adaylarından planlarından vazgeçip paralarını bağışlamalarını istedi. Sel felaketinden etkilenen Duşanbe’ye 50 km uzaktaki Hatlon bölgesini gezen Rahman, bağışçıya adresi de gösterdi: Selzedeler.
Bu yıl kasıma denk gelen hac mevsiminde Tacikistan’dan 5 bin kişinin kutsal toprakları ziyareti beklenirken, Rahman, özellikle ikinci veya üçüncü kez Suudi Arabistan yolunu tutmaya heveslenenleri kast edip “Bu yıl kutsal topraklar için harcayacağınız parayı, sel mağduru ailelere verin” dedi. Tacik lider, “Selden zarar gören vatandaşların yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Evleri yıkılan 110 aile için ev inşa ettik. Siz de birikimlerinizi ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz” diye ekledi. Hac kişi başına 3 bin dolara mal oluyor.
Geçen bahar etkili olan sel, 21 kişinin ölümüne, 200’e yakın ailenin evsiz kalmasına ve 100 milyon dolarlık zarara yol açmıştı. Rahman 2007’de aşırı masraflar yüzünden ailelerin belini büken düğün ve özel törenlerle ilgili de önlemler almıştı. Yüzlerce kişinin doyurulduğu düğünlerde davetli sayısına 150 kişi sınırı konulmuştu. Şimdi düğünlere katılanları saymakla yükümlü özel görevliler var. 7.7 milyon nüfuslu Tacikistan BM Kalkınma Proğramı’nın 179 ülkenin sıralandığı yaşam standardı indeksinde 124. sırada. (afp)