Ralston, PKK'ya karşı 'Kürtlerle diyalog' istedi

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ABD ziyaretleri öncesinde dün Ankara'ya gelen ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi Joseph Ralston, 'PKK'yla mücadelede başarının yolu Kürtlerle diyalogdan geçiyor" mesajı verdi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ABD ziyaretleri öncesinde dün Ankara'ya gelen ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi Joseph Ralston, 'PKK'yla mücadelede başarının yolu Kürtlerle diyalogdan geçiyor" mesajı verdi.
Ralston, Kuzey Irak'ta Kürdistan bölge yönetimi başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani ile görüşmesi ve Mahmur Kampı'nı ziyaretinin ardından dün göreve geldiğinden bu yana dördüncü kez Ankara'yı ziyaret etti. Türkiye'nin terörle mücadele özel temsilcisi emekli orgeneral Edip Başer ve Gül'le görüşen Ralston'ın, Kuzey Iraklı Kürtlerle diyaloğun bölgenin geleceği için şart olduğuna dikkat çektiği öğrenildi. Barzani ile görüşmesinden izlenimlerini aktaran Ralston, Saddam sonrası Irak'ta değişen dengelere işaret etti. ABD'li yetkili Türkiye'nin Irak'ın siyasi ve ekonomik imarı için çabalarını takdir ederken, Irak'ta tüm halkların birleşmesinde önemli rolü olacağını vurguladı.
'Liderler teslim edilir'
Ralston'ın mesajları Ankara'da, 'KDP, Türkiye ile diyalog kanalını zorlamak için ABD'ye baskı uyguluyor' diye yorumlandı. Ankara'nın mesajı ise, 'Türkiye Irak'ta Kürtler dahil tüm kesimlerle diyaloğu canlı tutacak ama muhatapa alınan hep merkezi hükümet olacak. Türkiye'nin bölgesel Kürt hükümetini tanıması ve Irak'la ilişkilerini bu hükümet üzerinden yürütmesi mümkün değil' oldu.
Temaslarda Mahmur da önemli yer tutu. Ralston, PKK unsurlarının barındığına inanılan kampın BM desteğiyle boşaltılmasının mümkün olduğunu, yapılacak bir 'insani operasyonu' Ankara ve Bağdat'ın da desteklemesi gerektiği görüşünü paylaştı. ABD'li yetkili Kuzey Irak'a askeri müdahale seçeneğini dışlarken, Ankara, 'Yeri gelince olur'da ısrar etti. Ralston Ankara'ya ABD'nin PKK'ya karşı atacağı somut adımlardan birinin de PKK liderlerinin teslimi olacağını iletti.
'Askeri operasyon ihtimal dahilinde'
Ralston ile Başer'in ortak açıklamasında ABD'li yetkili, 'Başkan' diye andığı Barzani ile diyaloğu sürdüreceğini ve onu PKK'ya karşı hareket için ikna edeceğine inandığını söyledi. Ralston, "Mahmur'u PKK unsurlarından temizledik" dedi. İlerleme kaydettiklerini belirten Başer de, Ralston'ın Barzani ile görüşmesini 'çelişki' olarak değerlendirmemek gerektiğini kaydedip, "Işık görüyorum ve ışığa yaklaştığımızı hissediyorum. Barzani'yle görüşme ABD'nin kararı. Zaten Irak'ta ne yaptıklarından haberiniz var" diye konuştu. Başer'in ABD'nin yeni somut adımlarının gündeme geleceğini de belirtip, "Askeri operasyon ihtimal dahilinde" demesi dikkat çekti.
Ralston'ın görüştüğü AKP ve CHP'li vekiller ise PKK'nın Türkiye'yi Kuzey Irak'tan tehdit ettiğini anımsatıp, bunun Türkiye sınırları içinde kalarak önlenemeyeceğine dikkat çekti. Vekillerin Türk ordusunun Kuzey Irak'a girilmesine izin verilmesi gerektiği vurgusu üzerine Ralston "Bu konuda yetkili değilim" yanıtını verdi.