Rasmussen Afganistan ricacısı

Rasmussen Afganistan ricacısı
Rasmussen Afganistan ricacısı

Davutoğlu, Rasmussen?le bakanlıkda basın toplantısı yaptı. FOTOĞRAF: AFP

NATO'nun yeni şefi Rasmussen, Ankara'da Türkiye'den Afganistan'a net destek isteyip 'Yeter ki Afganistan'ı kurtaralım, Türkiye'nin tüm beklentilerini karşılarız' iddiasında bulundu. Başbuğ 'Muharip güç olmaz, eğitim veririz' dedi
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Hz. Muhammed karikatürleri krizinde ve Roj TV yayınlarındaki tavrı yüzünden Türkiye’nin çekincelerine karşın NATO Genel Sekreterliği’ne seçilen Danimarka’nın eski başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Ankara’da Türkiye’yle çetin bir pazarlık masasına oturdu. Afganistan’a muharip güç isteyen Rasmussen’in Türkiye’nin tüm taleplerine olumlu yaklaşıp ‘Yeter ki Afganistan’ı kurtaralım’ dediği iddia edildi.
Önceki gün AKP’nin iftarda ağırladığı Rasmussen, dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüştü. Rasmussen, beklentisini “Afganistan’daki NATO misyonu, gittiği yere kadar gidecek. Müttefiklerden Afgan ordusu ve polis gücünün eğitimine daha çok destek istiyorum. Muharip güç konusunda da, ABD raporunu bekliyorum. Sizden açık destek istiyorum. Yeter ki, Afganistan’ı kurtaralım. Türkiye’nin tüm beklentilerini karşılamaya hazırız” diye dile getirdi. Türk yetkililerden “Katkımızı artıracağız” sözü alan Rasmussen, Türkiye’den Kabil dışında görev yapacak muharip güç isteğinin ayrıntılarını Başbuğ ile konuştu. Başbuğ’un, “Muharip güç olmaz. Asker ve polis eğitimine desteği artıracağız” dediği belirtildi.
Edinilen bilgiye göre, Rasmussen-Davutoğlu görüşmesinde Afganistan değerlendirilirken, NATO şefi “Türkiye’den güçlü destek alamazsak, başarılı olamayız” dedi. Afganistan’ın NATO varlığıyla eskiye oranla daha yaşanabilir hale geldiğini iddia eden Rasmussen, “Önceliğimiz Afganistan. Bunu, tüm müttefiklerin bilmesini, anlamasını ve NATO’nun taleplerini geri çevirmemesini istiyoruz” diye ekledi. Davutoğlu da, Türkiye’nin üç beklentisini “NATO yönetiminde ağırlıklı temsiliyet istiyoruz. Kıbrıs konusunda üstümüze gelmeyin. Türkiye’nin dahil olacağı her operasyonda, söz hakkımız olsun. Yunanistan’ın hukuki sorumluluklardan kaçarken NATO’yu kullanmasını önleyin. NATO, İKÖ’yle diyaloğu geliştirsin” diye aktardı. Rasmussen, “Yeter ki Afganistan’ı kurtaralım” deyince, Davutoğlu’nun “Afganistan’da her tür katkıya hazırız” dediği öğrenildi. Türkiye’nin Afganistan’daki 795 askeri kasımda 1600’e çıkıyor. Ama Kâbil misyonunun görevi eğitimle sınırlı. 

‘İftar çok özel deneyim’
Ortak basın toplantısında da Rasmussen önceki akşam katıldığı iftarı ‘çok özel bir deneyim’ olarak niteleyip İslam’a saygısını aktardı. Davutoğlu da Rasmussen’le gerilim olmadığını ve Türkiye’nin kendisini hep destekleyeceğini vurguladı. Dışişleri Bakanı ABD’nin Doğu Avrupa’ya füze kalkanı projesinden vazgeçtiği ve bunu Türkiye’ye kaydıracağı haberlerini de yalanlayıp, “Bize böyle bir bilgi gelmedi” dedi. ABD Dışişleri de iddiayı yalanladı.