Rasmussen: Taşı gediğine koydum

KOPENHAG - NATO’nun yeni Genel Sekreteri eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, İstanbul’dan ülkesine döner dönmez Türkiye ile ilişkileri yoluna koyduğuna dair mutlu bir tablo çizdi.  Liberal Parti grup toplantısına katılıp, parlamentoya veda eden yeni NATO şefi, Hz. Muhammed karikatürleri ve Roj TV yüzünden adaylığına karşı çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile arasındaki tüm sorunların ortadan kalktığını, işbirliği kararı aldıklarını aktardı. Rasmussen, Erdoğan’la ikili görüşmesiyle ilgili olarak, “Erdoğan ile aramızdaki tüm sorunlar ortadan kalktı. Şimdi geçmişi unutup, ileriye bakma kararı aldık. Yaptığımız görüşmeden sonra aramızda hiçbir anlaşmazlık ve sorun kalmadı” dedi.
Rasmussen, İstanbul’daki Medeniyetler İttifakı buluşmasında yaptığı konuşmada biraz ileri gittiği ve taviz verdiği yönündeki eleştirilere de şöyle yanıt verdi: “Konuşmamı çok dikkatle hazırladım. Yaptığım konuşmada taşı gediğine koydum. 2006 karikatür krizi sırasında hangi açıklamaları yaptıysam aynı doğrultuda bir konuşma yaptım. Konuşmamı beğenenlerin sayısı daha fazla oldu. Anladım ki, Türkiye’de insanlar ve Müslüman âlemi söylediklerimi benim ağzımdan duymak istedi. Söylediklerimi farklı yönlere çekmek mümkün ama aşağı yukarı tam söylediğim gibi anlaşıldı. Bu nedenle Türkiye’de çok olumlu karşılandı. Ben de daha önce söylediklerimin arkasında durmuş oldum. NATO şefi olmayı isteyen biri olarak sorunu diplomatik bir şekilde çözdüm.” 

‘Delil varsa Roj TV’yi kapatırız’

Rasmussen Roj TV konusunda değişik düşünceler olduğunu belirterek “Ben hiçbir zaman saklamadım. Şayet yeterli deliller olursa mahkeme Roj TV’yi kapatır. Roj TV teröre destek veriyorsa, ekonomik bağlantıları varsa kapatmak için elimizden geleni yapmamız gerekir” diye konuştu. (CNN Türk)